Avslutad | Klassiska – Lördag 24 april 2021
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, South Seapärlor ca 16,5 mm, trapets - och briljantslipde diamanter ca 1,80 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, höjd 68 mm, vikt 17,8 g
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, South Seapärlor, ca 13,5 mm, briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca W/VS, krokar, höjd 29 mm, vikt 11,4 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, odlad Tahitipärla ca 17x13,9 mm, briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,19 ctv, höjd 25 mm, kedja 42 cm, vikt 7,1 g, några diamanter med nagg och skador.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, droppformad fasetterad limekvarts ca 17,6 ct, briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv,ca W/VS-SI, längd 44 cm, vikt 6 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, South Seapärlor, ca 9,75 mm, briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, stift/clips, höjd 12,9 mm, vikt 4,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ametister, granater, rosa turmaliner, 14 briljanter ca 0,14 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 6 cm, vikt 11,3 g, stift.
PÄRLCOLLIER, South Sea och Tahitipärlor, ca 9 - 10,7 mm, lås i 14K guld, längd 44 cm, vikt 56,9 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 60 briljantslipade diamanter ca 2,40 ctv, ca W/VS, längd 21 cm, vikt 12,1 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 44 briljantslipade diamanter ca 3,75 ct ca TW/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 13,7 g, flera diamanter med nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,60 ctv, Guldfynd, stl 16 mm, vikt 5,1 g.
RING, 18K vitguld, 161 briljantslipade diamanter ca 1,61 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 11,4 g, några diamanter med skador och nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 47 mm, odlade pärlor, turmaliner, krokar, höjd 47 mm, vikt 7,2 g.
RING, 18K rodierat guld, 266 briljantslipade diamanter ca 2,66 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 17 mm, 16,4 g, några diamanter med skada.
RING, 18K vitguld, 111 briljant - och 99 baguetteslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW-TCa/SI-P, stl 18 mm, vikt 13,2 g, några diamanter med skada och nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,50 ct, ca TCa/P2, grå skalan, slöja, 38 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, stl 17,5 mm, vikt 8,8 g, några diamanter med skador och nagg.
HÄNGE, 18K vitguld, topas, 156 briljantslipade diamanter 1,04 ctv, ca TW-TCr/VS, höjd 50 mm, vikt 8,5 g.
RING, 14K vitguld, droppslipad grön safir, baguetteslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca Ca/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 14,4 g, flera diamanter med skador och nagg.