Avslutad | Klassiska – Lördag 24 april 2021
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca TW-W/P, stl 16,75+ mm, vikt 3,5 g.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd ca 1,16 ct, inneslutningar når ytan, nagg och skada i rondist, svag fattning, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-TCa/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 3,5 g.
RING, platina, 26 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 16,75+ mm, vikt 7,1 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 12 prinsess-, 24 baguette- samt 173 briljantslipade diamanter ca 10,00 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, längd 18 cm, vikt 31,5 g, några diamanter med nagg samt någon enstaka med skador.
COLLIER, 18K vitguld, odlade south sea pärlor ca 9,5 mm, 142 briljantslipade diamanter ca 2,85 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, längd 40 cm, vikt 45,3 g, ca ett tiotal diamanter med nagg och ett fåtal diamanter med mindre skador.
COLLIER, 18K guld, droppslipad safir, åttkantslipade diamanter ca 0,45 ctv, längd 43 cm, nagg, skador.
COLLIER, 18K guld, droppformad odlad south seapärla ca 14,5x11,5 mm3 cabochonslipade safirer diamanter ca 1,75 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, längd 42 cm, vikt 30,4 g, någon enstaka diamant med nagg/skada.
MIKIMOTO, ring, 18K guld, odlade pärlor, briljantslipade diamanter 0,14 ctv, stl 17,25 mm, vikt 12,7 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, Ca/SI2, navettslipade diamanter ca 0,95 ctv, ca Cr-TCa/SI, stl 17 mm, vikt 2,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,26 ctv, ca TW-Cr/CS-P, stift, vikt 2,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 gammalslipade diamanter 0,66 ctv, 16 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca TW - Cr/VS-SI, krokar, höjd 18,5 mm, vikt 3,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, 16 briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stift, vikt 1,6 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, South Seapärlor ca 13,5 - 14 mm, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca Cr-TCa/VS, stift, höjd 17,5 mm, vikt 10,5 g.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, South Seapärlor ca 12 mm, briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, krokar, hökd 36 mm, vikt 7,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade Tahitipärlor ca 12,60-12,80 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca W-TCr/P, stift, vikt 8,2 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, barocka South Seapärlor, 23 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/SI, krokar, höjd 45 samt 52 mm, vikt 28,6 g.
HÄNGE, 18K vitguld, svart opal ca 5,48 ct, färgspel i blå/grönt och orange mot grå bakgrund, tunna grå kanaler och fält, GGS certifikat CS3550, 27 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, nagg, inneslutningar når ytan, höjd 3,8 cm, vikt 10,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor, diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, förgylld hematit, höjd 80 mm, vikt 12,1 g, krokar, 2 diamanter skadade.