Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 februari 2021
3 COLLIER, stenkulor, kulor ca 10 mm, längder 46, 44 och 40 cm, den vita är troligen slipat ben, passar till lynggaardlås.
SKÅL, sterlingsilver, design Gustaf Janson, Stockholm 1960, mått ca 12 x 5 cm, vikt 10,36 g, gravyr.
ÖRHÄNGE, udda, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/P, stift, vikt 0,4 g.
3 COLLIER, kulor av hematit och natursten ca 8-10 mm, vit metall, längd 43/46/55 cm, vikt 211,7 g, dobbar passar till lynggaardlås.
RING, 18K vitguld, fasetterad gråblå spinell, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W(H)/SI, stl 17 mm, 4,0 g, en trasig diamant, spinellen har mindre nagg.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,28 ct, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 11,7 g, mindre kulettfasett, slitna fasettkanter, gravyr.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir, 8 åttkantslipade diamanter 0,16 ctv, stl 17,75 mm, vikt 3,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipad safirer ca 2,19 ctv, åttkantsllipade diamanter 0,25 ctv, stift, höjd 10 mm, vikt 2,9 g, saknar en snurrebuss.
RING, 14K vitguld, 1 briljatslipad och 6 swisslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stl 17 mm, vikt 3,9 g, svaga fattningar, nagg och skador.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 opaler ca 0,55 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W-Cr(H-J)/P, höjd 10 mm, vikt 2,2 g, stift.
CAROLINA BUCCI, armband, Twister, förgyllt silver, remmar, längd 18 cm, magnetlås, vikt 13,8 g.
STRÖMDAHLS, enstensring, 18K guld, briljantslipad diamant 0,30 ct, ca TW/VS, stl 18,25 mm, vikt 4,0 g, gravyr.
ALLIANSRING, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/SI, stl 18,25 mm, vikt 2,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 st briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TCr-TCa/SI, stift, vikt 2,0 g, naturaler, inneslutningar som når ytan, nagg på kulett.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 59 st briljantslipade diamanter ca 0,92 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 8,2 g.
COLLIER, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca W/VS, längd 38-40 cm, vikt 2,3 g.
COLLIER, 18K vitguld, 3 st briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca W/SI, längd 36-39 cm vikt 1,9 g, inneslutningar som når ytan.