Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 februari 2021
HÄNGE, sterlingsilver, cabochonslipad grön turmalin, Gussi, 1963, bredd 44 mm, vikt 21,0 g.
MATSKED, silver, kontrollmästarstämplad av A. Romanov, Moskva 1899, längd 21 cm, vikt 67,3 g, liten buckla.
MATSKED, silver, okänd mästare, Riga 1900-talets första hälft, längd 21,7 cm, vikt 56,0 g, liten buckla.
ENGELBERT, silver, 2 odlade halvpärlor, Stigbert för Engelbert, Stockholm 1955, diameter 18 mm, skruvmekansim, vikt 10,6 g,
HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver, ledad berlock i form av en liten griskulting mått ca 2,5 x 2,3 cm, pansarlänk 60 cm, vikt 11,4 g.
ÖRHÄNGEN, färgade odlade sötvattenspärlor, svart sten, grått snäckskal, krokar, längd ca 7 cm, vikt 15,6 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 6,6 mm, tvåradigt, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 60 cm.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, kulor av svart sten och silver, krokar, längd 6,5 cm, vikt 7,2 g.
HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver, berlock i form av en delfin, mått ca 2,2 x 1,5 cm, pansarlänk 44 cm, vikt 4,8 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, ovala fasetterade ametister, mått ca 8 x 6 mm, stift, vikt 1,3 g.
THERESIA HVORSLEV, örhängen, silver, Mema, Lidköping 1977, höjd 22 mm, stift, vikt 5,5 g.