Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 februari 2021
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld/vitguld, cabochonslipad smaragd, längd ca 51 cm, vikt 7,0 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6 mm, längd 59 cm, kullås i 18K guld, vikt 30,3 g, knutet.
RING, 18K guld, 2 syntetiska safirer, 3 antikslipade diamanter ca 0,25 ctv, stl 17,75 mm, Stockholm, 1917, vikt 2,5 g, svaga fattningar, gravyr.
HÄNGE/KEDJA, förgyllt silver, ägg, gul sten, längd hänge 3 cm, längd kedja 42-45 cm, vikt 8,8 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ljusgrön ovalfasetterad turmalin ca 2,50 ct, 18 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS-SI, stl 19,25 mm, vikt 4,5 g, slitna klor, turmalinen har en repor samt nagg, flertalet diamanter med nagg på kuletten.
ARMBAND, 18K vitguld, platina, cabochonslipade smaragder, 3 gammalslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca CR-TCa(J-K)/SI-P, längd 19 cm, vikt 10,0 g, smaragder med nagg och små skador, saknar en låsåtta.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,38 ct, Cr(J)/VS, stl 18,75 mm, vikt 2,2 g, kulettfasett.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, W(H)/VS, stl 16,75 mm, vikt 1,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca Ca(J)/SI, brun ton, stl 17 mm, vikt 2,6 g, nagg på kuletten.
CARMOSÉRING, 18K vitguld,9 briljantslipade diamanter ca 0,68 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, stl 14,75 mm, vikt 2,8 g.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, höjd 7 mm, vikt 1,3 g, stift, en snurrebuss saknas.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 5 mm, lås i14K vitguld med odlad pärla och safirer, längd 42 cm, vikt 20,2 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,12 ct, ca CR(J)/VS, stl 17,75 mm, vikt 7,8 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,22 ct enligt gravyr, ca TCr(I)/SI, stl 18,25 mm, vikt 2,3 g, diamanten har låg krona.
TRESTENSRING, 18K vitguld, briljanter 0,50 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, Dahlgren & Co, Malmö 1972, stl 17 mm, vikt 3,2 g.
TRESTENSRING, 18K guld, klor i vitguld, gammalslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 1,7 g.
BÄGARE, sterlingsilver, Herberts Guld & Silver Västervik 1978, höjd 12 cm, vikt 208,4 g.