Avslutad | Klassiska – Lördag 2 januari 2021
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, ovalslipade citriner, vikt 7 g, etui, en citrin med nagg.
PÄRLCOLLIER, orientalsika pärlor, doserade, off round, ca 2,75 - 5,85 mm, lås i platina/18K guld, gammalslipade diamanter ca 0,25 ctv, längd 45 cm, etui.
RING, 14K guld, porträtt, orientaliska pärlor, antik, stl 17,5 mm, vikt 6,2 g, en pärla saknas, etui.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant ca 2,30 ct, ca TCa(L)/P2, stl 16,75 mm, vikt 3,2 g, en klo är sned, innesltuning som når ytan.
BROSCH, 18K vitguld, odlade pärlor, åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, CG Hallberg, Stockholm 1948, diameter 28 mm, vikt 6,9 g.
ARMBAND, platina/18K guld, gammalslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W/VS-SI, antik, längd 17,5 cm, vikt 10,1 g, två diamanter med skador.
ÖRHÄNGEN, platina, bouttonformade pärlor, äldre briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W-TCr/VS, skruvmekanism, höjd 16 mm, vikt 6,9 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 64 briljantslipade diamanter om totalt ca 2,25 ct, ca TW-TCa(G-K)/SI-P, längd 17 cm, vikt 8,5 g, ett tiotal diamanter med nagg och skador.
RING, 18K vitguld, kuddslipad diamant 0,80 ct, Fancy Yellow/SI2, GIA certifikat 2276168373, 52 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(F-H)/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,8 g.
ARMBAND, 14K guld, 50 briljantslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca TW-Cr(G-J)/P, bredd ca 1 cm, längd ca 16,5 cm, vikt 31,9 g, ca ett tiotal diamanter med nagg, svaga fattningar.
ARMBAND, 14K guld, 50 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca Cape-Light Brown/VS-P, längd 17,5 cm, vikt 33,7 g.
COLLIER, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter om totalt ca 0,48 ctv, ca TW(G)/VS-SI, längd ca 45 cm, vikt 28,4 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 35 briljanter ca 0,35 ctv ca W-Cr/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 8,0 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,70 ct, ca River(D-E)/VVS, stl 17,5 mm, vikt 3,2 g.