Avslutad | Klassiska – Lördag 2 januari 2021
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld,122 briljantslipade diamanter 0,73 ctv, ca W/P, höjd 27 mm, vikt 3,1 g, stängbar krok,
PÄRLCOLLIER, odlade South Seapärlor, 33 st, ca 11,7-14 mm, lås i 18K vitguld, pärla, 8 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS, längd 46 cm.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad rubin ca 1,20 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,59 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, Carlman, Stockholm, stl 17,5 mm, vikt 4,3 g, rubinen har nagg.
TENNISARMBAND, 18K vitguld/roséguld, 82 briljantslipade diamanter ca 2,46 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 6,8 g.
RING, 18K vitgudl, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca Cr(J)/SI1, 32 baguette och briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 8,7 g, 2 diamanter saknas, svaga fattningar.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 baguetteslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75+ mm, vikt 6,1 g.
RING, 14K guld, ametist ca 10,00 ct, 23 briljant- samt åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 9,4 g, ca en tredjedel av diamanterna med nagg.
RING, 14K vitguld, ametist ca 1,80 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W (G-H)/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,7 g.
HÄNGE, emaljägg, 14K guld/silver, 26 diamanter ca 0,26 ctv, längd ca 2 cm, vikt 6,3 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 1,40 ctv/TW(F)/SI1, laserinskriptioner på rondister GIA 2106910022 och GIA 2106739766, stift, vikt 1,8 g.
ÖRHÄNGEN, 20K guld / 18K vitguld, 2 mabépärlor ca 18 mm, 10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv ca W/VS-SI, Valter Gratchev, 2001, vikt 17,8 g, clips.
RING, 18K vitguld, mabépärla ca 14 mm, 27 åttkantslipade diamanter ca 0,55 ctv ca W/VS, stl 17,75 mm, vikt 16,0 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,95 ct, ca River(E)/VS1, 39 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW(G)/VVS, stl 15,75 mm, vikt 6,3 g, 1 diamant saknas, mittstenen något lös i fattningen.
Smycken Enstenshänge
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld/vitguld, droppslipad diamant ca 2,65 ct, ca TW(G)/VS2-SI1, hängets höjd 2,1 cm, 3 rader ankarlänk, kedjans längd 42 cm, vikt 12,9 g, planslipad kulett.
MJÖLK- & GRÄDDKANNA, silver, invändigt förgylld, Nils Limnelius, Stockholm 1810, höjd 120,5 cm, vikt 185,1 g, gravyr.
MJÖLK- & GRÄDDKANNA, silver, invändigt förgylld, på fyra tassfötter, Carl Magnus Ryberg, Stockholm 1810, höjd 12 cm, vikt 189,3 g, buckla, monogram.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,71 ct ca TW(G)/VVS2, stl 17,25 mm, Guldfynd, 1986, vikt 3,6 g,
SÅSKANNA, silver, invändigt förgylld, pärlbård, kvinnoporträtt, Erik Edquist, Torshälla 1808, höjd 8,5 cm, längd 16 cm, vikt 174,4 g, moindre buckla, lagning, monogram.