Avslutad | Klassiska – Lördag 2 januari 2021
HELALLIANSRING, 18K guld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TW-W/VVS-VS, storlek 16,25 mm, vikt 2,2 g.
ARMBAND, 18K guld, 194 briljantslipade diamanter ca 0,95 ctv, ca TW/VVS-VS, längd 18,5 cm, vikt 13,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 58 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCa/VS-P, flexmodell, diameter 32 mm, vikt 7,6 g, några diamanter med ytskador.
RIVIERECOLLIER, 18K guld, 203 briljantslipade diamanter ca 3,66 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 45 cm, vikt 24,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 1,8 g.
MARGARETABÄGARE, sterlingsilver, delvis förgylld, A. Michelsen, Köpenhamn, svenska importstämplar, höjd 9,5 cm, diameter 10,9 cm, vikt 250,1 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 89 briljantslipade diamanter ca 1,58 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stl 18,5 cm, vikt 8,2 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld med odlade pärlor 7,1 mm 36 briljanter 0,23 ctv W/SI, stift
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, odlade pärlor, rubiner, citrine peridot, ametist, topas, 34 briljanter ca 0,88 ctv, W-Cr/VS-SI, höjd 75 mm, vikt 14,4 g, huggies.
COLLIER, 18K guld, odlade pärlor ca 8,75 mm, karneol, rosenkvarts mm, längd 40 cm, vikt 20,4 g
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 87 briljantslipade diamanter ca 1,67 ctv, ca TW-W/VS, längd 17,5 mm, vikt 6,3 g.
HELALLIANSRING, platina, 32 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 5,1 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 42 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,75 mm, vikt 1,1 g.
COLLIER, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VS, diameter 11 mm, längd 40-42 cm, vikt 2,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-Cr/VS, vikt 1,6 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 1,8 g, diameter 7 mm.
ARMBAND, 18K roséguld, 19 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW/VVS-SI, flexmodell, mått ca 6 x 5,5 cm, vikt 7,5 g, en diamant med natural på rondisten, en diamant med nagg på rondisten.
Silver Vas
VAS, sterlingsilver, invändigt förgylld, Vera Ferngren, CG Hallberg, Stockholm 1959, höjd 18 cm, vikt 322,1 g, gravyr.