Avslutad | Klassiska – Lördag 2 januari 2021
Smycken Lås
LÅS, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/SI, bajonettlås, ca 11,3 mm, vikt 3,2 g.
LJUSSTAKAR, ett par, sterlingsilver, nyklassiska, kvadratisk fot med pärlbård, löstagbara manschetter, Sheffield 1899, höjd 28 cm, fylld botten, totalvikt 1152,8 g, bucklor, en av ljusstakarna har en lagning.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad tanzanit 1,27 ct, 22 briljantslipade diamanter 0,88 ctv, ca TW-TCr/ VS-SI, stl 17,5 mm,
RING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16 mm, vikt 2,5 g.
ARMRING, 18K vitguld, 18 briljanter ca 0,41 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, 5,5x5 cm, vikt 3,4 g.
ARMRING, 18K vitguld, baguetteslipade samt briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, 5,5x4,5 cm, vikt 3,9 g.
ARMRING, 18K vitguld, briljanter ca 0,42 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, öppet 5,5x5 cm, vikt 3,5 g.
RING, 18K vitguld, fasetterad citrin 2,25 ct, 16 briljantslipade diamanter 0,07 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 16 mm, vikt 2,9 g.
RING, 18K vitguld, peridot 0,55 ct, 20 briljantslipade diamanter 0,04 ctv, stl 16 mm, vikt 1,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 prinsess- samt 10 baguetteslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,5 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, äldre briljant- och briljantslipad diamanter ca 0,64 ctv, ca W/VS, vikt 1,5 g, stift, ena diamanten har litet nagg vid rondisten.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,24 ct, ca light yellow/SI1, 23 briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW-W/VS, diameter 12 mm, ankarlänk 44/47 cm, vikt 4,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 58 briljanter ca 1,15 ctv, ca TW/VS, Italien, vikt 15,3 g, clips/stift, en diamant skadad, en diamant med nagg invid bordet.
ALLIANSRING, platina, 13 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 16,25+ mm, vikt 3,4 g .
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,22 ct, ca TW(G)/SI, 14 briljanter ca 0,17 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,2 g.
RING, 18K vitguld, granat, 14 briljantslipade diamanter 0,35 ctv, ca TW/VS-P1, stl 17 mm, vikt 3,8 gram.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 25 briljantslipade diamanter 1,20 ctv, ca TW(G)/SI, stl 16,75 mm, vikt 2,5 g.
ARMBAND, 18K vitguld, briljanter 5,98 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 17 cm, vikt 22,9 g.