Avslutad | Julklapps – Lördag 12 december 2020
HÄNGE/KEDJA, hjärta, 18K vitguld, 151 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCr/SI-P, längd 40 cm, vikt 6,2 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamater ca 1,01 ctv, ca TCa(K)-CA(L)/SI1, stift, vikt 1,7 g.
ELON ARENHILL, örhängen, 18K guld, G-Klav, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, Malmö 1969, signerade, höjd 28 mm, stift, vikt 5,7 g.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd ca 1,00 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W(H)/VS-SI, Sigu Atiljé, Stockholm 1961, stl 15 mm, vikt 4,3 g, en diamant med litet nagg på kuletten.
COLLIER, 18K vitguld/guld, ovalslipad gul diamant ca 0,50 ct, ca Fancy Yellow/SI2, briljantslipade gula och vita diamanter ca 0,18 ctv, ca SI-P, behandlade, längd 46 cm, vikt 3,7 g.
COLLIER, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 2,2 ct, briljanter ca 0,08 ctv, David Harper, Stockholm 1997, längd 45 cm, längd 25,7 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,6 g.
RING, 18K vitguld, odlad pärla ca 8,4 mm, 20 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS, stl 16 mm, vikt 4,4 g.
COLLIER, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ametister, kvarts, pärlemor, troligen grön kvarts, längd 40 cm, vikt 9,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, off-round, doserade ca 12-14 mm, mindre ytfel, kullås i 9K guld, knutet, längd 45 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 50 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-Cr/SI-P, höjd 5 mm, stift, vikt 1,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 42 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 25 mm, vikt 6,1 g.
ARMBAND, sterlingsilver, blå emalj, granater och markasiter, längd 18,5 cm, vikt 26,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/SI-P, vikt 2,1 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 prinsesslipade diamanter ca 2,38 ctv, ca Faint Brown-Pink/P, höjd 4,4 cm, vikt 6,7 g, stift, en diamant har en skada på kronan och några har nagg.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,17 ct, ca Cr(J)/P1, 27 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, längd 41,5/44,5 cm, vikt 3,3 g, mittstenen har liten skada på kronan.