Avslutad | Julklapps – Lördag 12 december 2020
HÄNGE, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr/SI-P, höjd 14 mm, vikt 1,2 g.
COLLIER, 18K vitguld, hästhuvudformad diamant ca 1,42 ct, ca Cr(J)/P1, 23 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-TCa/SI-P, längd 45 cm, vikt 5,9 g, den hästhuvudformade diamanten har ett nagg vid rondisten och inneslutning som når ytan.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/P, vikt 2,5 g, stift, en diamant har nagg på kronan.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade safirer ca 1,39 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,17 ctv, ca W-Cr/VS-P, stift, höjd 40 mm, vikt 3 g.
COLLIER, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stjärna och måne, längd 38 - 45 cm, vikt 3,9 g.
RING, 18K roséguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, TW(F)/VS2, 12 briljantslipad diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,7 g, stenkuvert medföljer.
RING, 18K vitguld, ovalslipad kunzit ca 15,00 ct, 60 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 16,75 mm, vikt 8,4 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter ca 2,96 ctv, ca W/SI, längd 17 cm, vikt 6,2 g.
CARMOSÉRING, platina, eldopal ca 1,5 ct, 18 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca W/SI-P, ca 0,54 ctv, stl 16 mm, vikt 7,2 g, ett par diamanter med nagg.
RING, 18K roséguld, briljantslipade diamanter 0,37 ctv, ca W-Ca/SI-P, stl 16,5 mm, en diamant med nagg.
RING, 18K vitguld, droppslipad rosa safir ca 1,35 ct, 72 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCa(F-L)/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 2,8 g, några diamanter har nagg.
ARMRING, 18K vitguld, hjärtslipad diamant ca 0,18 ct, briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca W-Cr/VS-P, 55 x 48 mm, vikt 7,8 g, några diamanter med nagg och skador.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-Cr/VS-P, längd 43 cm, vikt 5 g.
TENNISARMBAND, 18K guld/roséguld, 58 briljantslipade diamanter ca 1,91 ctv, ca TW-W/VS, längd 18,5 cm, vikt 12,3 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,54 ctv, ca W-Ca/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,8 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 33 briljanter ca 0,97 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,6 g.