Avslutad | Julklapps – Lördag 12 december 2020
EFVA ATTLING, ring, Bend Over Ring, 18K vitguld, onyx, 16 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, Stockholm 2013, stl 17,25 mm, etui, ytterask.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, onyxcamé, diameter 23,5 mm, vikt 22 g, fin spricka i camén.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade droppformade pärlor ca 10,5 mm, Jarl Sandin, krokar, vikt 3,1 g.
RING, 18K svartrodinerat vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W-Cr/SI-P, svarta briljantslipade diamanter ca 1,63 ctv, stl 16,5 mm, vikt 11,6 g, en diamant har nagg.
HELALLIANSRING, platina, briljantslipade diamanter ca 1,85 ctv, ca W(H)/VS2, stl 15,25 mm, vikt 4,0 g.
WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, ring- och stavlänk, signerat, Lund 1959, längd 45 cm, vikt 44,3 g. (d).
WIWEN NILSSON, armband, sterlingsilver, ring- och stavlänk, signerat, Lund 1969, längd 20 cm, vikt 18,5 g. (d)
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TW/VS, diameter 14 mm, vikt 4,0 g.
CHOPARD, hänge, 18K guld, elefant, 4 briljantslipade diamanter, nr 9105834, mått 3,5 x 2,6 cm, vikt 23,5 g.
BVLGARI, hänge, 18K guld, Puffed heart pendant, mått 5,0 x 4,0 cm, vikt 22,3 g, skinnband med lås i vitmetall, ask.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ljusgrå, barocka, ca 8 mm, lås i 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, längd 41 cm, vikt 40,6 g.
COLLIER, 18K guld/vitguld, ovalslipad rubin ca 1,10 ct, 18 rund- och carréslipade rubiner ca 1,20 ctv, 80 briljant- och carréslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-TCa/VS-P, längd 42 cm, vikt 50,0 g, några diamanter har nagg och skador.
RING, 18K guld, delvis rodinerad, ovalslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW/VVS, 48 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW-TCr/VS, 6 rubiner ca 0,70 ctv, Gunnar Fahlström, stl 17,5 mm, vikt 8,4 g, rubinerna har slitna fasettkanter.
Smycken Pärlhänge
HÄNGE, 18K vitguld, Tahitpärla, briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W-Cr/VS, höjd 21 mm, vikt 3,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W/VS, Silvergöken - silversmide, Stockholm, stift/clips, höjd 18 mm, vikt 7,7 g.
HÄNGE, 18K viguld, vit opal, briljantslipad diamant ca 0,17 ct, ca TW(VS, höjd 30 mm, vikt 2,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 78 briljantslipade diamanter ca 0,82 ctv, ca W/VS-SI, stift, höjd 14 mm, vikt 4,8 g, ett par diamanter med nagg och skador.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld/guld, hjärtslipad diamant ca 0,50 ct, ca Fancy Light Yellow/VS1, 20 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca gula/SI-P, 14 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW-TCr/SI-P, längd 38,5/41/43,5/46,5 cm, vikt 4,0 g, några av de små gula diamanterna har nagg.