Avslutad | Julklapps – Lördag 12 december 2020
ARMRING, 18K vitguld, 94 briljantslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca W-TCa/VS-P, stl 5,8x5,0 cm, vikt 22,7 g, gångjärnet skadad med sprickor och porositet i guldet, flera diamanter har nagg.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 16 mm, vikt 8,1 g, en diamant har litet nagg på kuletten.
ENSTENSHÄNGE/KEDJA, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca Ca/SI, längd 42 cm, vikt 3,0 g, diamanten har litet nagg på kuletten.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,76 ct, ca HW)/P1, nagg på kulett och i rondist, ärtlänk, längd 41 cm, vikt totalt 2,2 g.
GUSTAF MÖLLENBORG, brosch, 18K guld, 1847, Stockholm, bredd 33 mm, halvpärla, skadad emalj, tennlödningar, senare nål, bucklor.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, navette-, dropp- och briljantslipade diamanter ca 0,92 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stift, vikt 2,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 576 briljantslipade diamanter ca 8,50 ctv, ca TW-Cr(F-J)/VS-P, vikt 10,1 g, stift, flera diamanter med nagg.
HÄNGE, 18K vitguld, ametist ca 12.00 ct, 58 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, höjd 42 mm, vikt 7,8 g.
RING, 18K vitguld, ametist ca 13.00 ct, 44 briljantsipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 10,1 g.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd ca 1,16 ct, inneslutningar når ytan, nagg och skada i rondist, svag fattning, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-TCa/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 3,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 50 briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca TW-W/VS, vikt 2,0 g, stift.
CARTIER, armring, Love Bracelet, 18K roséguld, referensnummer EUL604, stl 17, vikt 32,8 g, skruvmejsel, smyckespåse, originaletui, ytterask, rengöringskit.
COLLIER, korall, doserade, ca 4,5 - 11 mm, lås i 18K guld, trätt utan knutar, längd 66 cm, vikt 37,2 g, en ögla är öppen på låset.
RING, silver/låghaltigt guld, äldre briljantslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca W-Cr/VS-P, 14 åttkantslipade diamanter ca 0,14 ctv, stl 16 mm, vikt 2,6 g, slitna klor.
LORDRING, 18K guld, cabochonslipad safir, äldre briljantslipade diamanter ca 0,78 ctv, ca TW/VS-SI, Stockholm 1955, stl 17,75 mm, vikt 9 g, safiren med slitage.
CARTIER, manschettknappar, 18K guld/platina, 140 rosenslipade diamanter, emalj, referensnummer 2366, diameter 12 mm, vikt 9,7 g, möjligen utbytt kedja, emaljskador.