Avslutad | Julklapps – Lördag 12 december 2020
RING, 18K vitguld, 31 briljantslipade diamanter 1,97 ctv, ca TW-Cr/SI, stl 18,25 mm, vikt 6,3 g, tre diamanter med skador.
RING, 18K vitguld, 15 navetter- och ca 245 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 16 mm, vikt 10,4 g.
ARMBAND, 18K guld/vitguld, Liljedahl, Stockholm 2004, längd 22 cm, vikt 58,6 g, öglan behöver dras över hela låsets längd för att knäppas.
ARMBAND, 18K roséguld, 17 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW-TCr/SI-P, längd 17,5 cm, vikt 3,2 g, nagg på ett par kuletter.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, lås i 18K guld, åttkantslipad diamant, pärlor ca 8-8,5 mm, längd 46 cm.
OLE LYNGGAARD, ett örhänge, Shootings Stars, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,15 ctv, TW/VS, Charlotte Lynggaard, krok med stopp, HÄNGE för örhänge, 18K guld, ankarkedjor, höjd 14 cm, total vikt 2,5 g, originalaletui.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,00 ct, W(H)/P1, CGL report 2079696123014565, briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca W-TCr/VS-SI, ärtlänk, längd 41 cm, vikt totalt 2,9 g.
RING, 18K guld, 16 ovalslipade smaragder ca 2,59 ctv, inneslutningar når ytan, en skadad, 34 briljantslipade diamanter ca 1,77 ctv, ca W-CR/SI-P, stl 17+ mm, vikt 5,8 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 17 briljantslipade dimanter ca 0,84 ctv, ca TW-TCr/SI, längd 18 cm, vikt 2,7 g.
RING, 18K vitguld, dropp- och briljantslipade diamanter ca 0,98 ctv, ca TW-TCr/SI, ett par P, stl 17,25 mm, vikt 4,6 g, en briljantslipad diamant är skadad i kronan.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TCr/VS, vikt 1,6 g, stift.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,52 ct, ca TCr/SI2, 34 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca River-Ca/VS-P, stl 15,75 mm, vikt 2,8 g, mittstenen har låg krona och stort bord.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 2,05 ctv, ca River-TCr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 2,5 g, några diamanter har små nagg.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,73 ctv, ca TCr/VS-SI, vikt 1,6 g, stift, ena diamanten har liten inverterad natural på kronan och rondisten, andra har litet nagg på rondisten.
RING, 14K vitguld, 35 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 17,25+ mm, vikt 4,8 g, några diamanter har nagg.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, kedja i 14K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W-Cr/SI-P, längd 50,5 cm, vikt 5,7 g, några diamanter har inneslutningar som når ytan.
HELALLIANSRING, 18K guld, 19 briljantslipade diamanter ca 2,70 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 17 mm, vikt 3,5 g, flera diamanter har nagg och naturaler.
RING, 18K vitguld/guld, delvis matterad, 144 briljantslipade diamanter 1,53 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 11,9 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,60 ct, ca W/SI, 26 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 2,5 g, mittstenen har tjock rondist, extra fasett vid rondisten och litet nagg på kuletten.