Avslutad | Julklapps – Lördag 12 december 2020
RING, 18K vitguld, 8 rosa safirer, 57 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW/VS, PCHFB Production, Bergkvara, stl 16,25 mm, vikt 4,5 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 93 briljantslipade diamanter ca 1,08 ctv, ca W/VS, längd 41 cm, vikt 9,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 52 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-TCr/SI-P, höjd 10 mm, stift, vikt 1,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, rosa safirer ca 2,01 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 23 mm, vikt 4,0 g.
HÄNGE/KEDJA, 3-radig, 18K vitguld, 220 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, längd 45,5 cm, vikt 7,6 g, några diamanter har nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 safirer ca 1,04 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca W-Cr/P, vikt 2,5 g, stift.
BVLGARI, ring, Cabochon, 18K vitguld, 36 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,25 mm, vikt 10,3 g, mindre bruksslitage.
ARMBAND, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr/SI-P, längd 19 cm, vikt 1,7 g.
ARMBAND, HULCHI BELLUNI, 18K guld med 7 briljanter 0,23 ctv TW(G)/VS, vikt 6,8 g stretch.
ILIAS LALAOUNIS, ring, 18K guld, 5 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/VS-SI , signerad, Grekland, stl 16,5 mm, vikt 7,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 12 mm, stift, vikt 2,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18k vitguld, 2 akvamariner ca 0,85 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca W-Cr/P, vikt 1,9 g, stift.
NOOR, ring, 18K vitguld, Concave, 64 prinsesslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW(G)/VS, Norge, stl 17,75 mm, vikt 9,0 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, ring, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,02 ct, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 10,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 540 briljantslipade diamanter ca 3,66 ctv, ca TW-TCa/SI-P, diameter 25 mm, creoler, vikt 6,2 g.
HÄNGE, 18K vitguld, matt/blankt, 17 briljantslipade diamanter 0,17 ctv, höjd 31 mm, vikt 6,7 g.
PÄRLCOLLIER, South Seapärlor, 45 st, doserade, ca 8 - 11 mm, lås i 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, längd 47 cm.
HÄNGE, 18K vitguld, odlad pärla, ca 7,25 mm, 15 briljantslipade diamanter 0,08 ctv, höjd 25 mm, vikt 5,6 g.