Avslutad | Julklapps – Lördag 12 december 2020
RING, 18K roséguld, ovalslipad kunzit ca 5,01 ct, 6 ovalslipade blå safirer ca 3,49 ctv, 6 ovalslipade rosa safirer ca 1,60 ctv, 16 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W-LB/SI-P, stl 16,75 + mm, vikt 7,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 trilliantslipade tanzaniter ca 1,15 ctv, briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,89 ctv, höjd 3,2 cm, vikt 3,9 g, stift.
RING, 18K vitguld, 8 hjärt- och 19 briljantslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca TW-TCa/VS-P, stl 16,75 mm, vikt 3,1 g, två hjärtslipade med nagg på kuletten.
GAUDY, ring, 18K guld, hjärtslipad rubin ca 0,60 ct, 18 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W/VS, Stockholm 1990, stl 16,5 mm, vikt 6,7 g, en diamant är skadad, rubinen med repa.
Visa varaSmycken Brosch
BROSCH, 14K guld/platina, 20 gammalslipade diamanter ca 1,50 ctv, höjd 67 mm, vikt 22,5 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 150 briljantslipade diamanter ca 2,86 ctv, ca TW-CR/SI-P, längd 34,6 cm, vikt 13,5 g.
RING, 18K vitguld, rosa safirer 0,25 ctv, Flemming Uziel, certifikat, stl 16,25 mm, vikt 10,6 g, originaletui.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,51 ct, ca TW(F)/VVS1, slipad kulett, stl 17 mm, vikt 1,6 g, skev ringskena.
SOPHIE BY SOPHIE, ring, 18K vitguld, Heart Ring, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W(H)/SI, stl 17+ mm, vikt 1,9 g, etui, ask, certifikat.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 10 ovalslipade rosa safirer ca 8,45 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,11 ctv, ca W-CA/P1-2, höjd 5,5 cm, vikt 7,1 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 59 briljantslipade diamanter ca 1,12 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, längd 18 cm, vikt 8,4 g, några diamanter med ytdefekter.
COLLIER, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW/VVS-VS, ankarlänk, längd 45 cm, vikt 2,6 g, en diamant med nagg på kuletten.
MARGARETABÄGARE, sterlingsilver, delvis förgylld, höjd 10,4 cm, diameter 12,4 cm vikt 264,5 g.
BÄGARE, 4 st, silver, hamrad yta, MEMA Guld och SIlver AB, Lidköping 1977-1979, höjd 5 cm, vikt 162,1 g.
ARMBAND, 18K guld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/VS-P, längd 19 cm, vikt 3,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCa/VS-P, diameter 20 mm, vikt 5,3 g.
RING, 18K vitguld, delvis förgylld, radiantslipad diamant 1,03 ct, Fancy Yellow/SI2, GIA certifikat 2195331780, 20 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca gula/SI-P, 36 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,3 g, en av de små gula diamanterna har ett litet nagg på kronan.
LARS LARSSON & CO, smyckeset, 2 delar, 18K guld, emalj, pärlor, örhängen, Brosch, Göteborg 1860/70-tal, brosch höjd 78 mm, örhängen höjd 55 mm, stift, total vikt 23,4 g, etui.