Avslutad | Julklapps – Lördag 12 december 2020
PÄRLCOLLIER, 31 odlade south sea pärlor, doserade, ca 13,4-17,3 mm, lås i 18K vitguld med 158 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-TCr(F-I)/VS-P, längd 51,5 cm, vikt 160,6 g, kuvertetui, flera diamanter med nagg.
COLLIER, 18K vitguld, odlad south sea pärla ca 12,7 mm, off round, briljanter ca 0,75 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 42 cm, vikt 12,8 g.
RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,42 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, safirer, Staffan Hallberg, Uppsala 1995, stl 17 mm, vikt 7,1 g, svaga fattningar, en diamant är skadad, safirer med nagg/skador.
COLLIER, 18K vitguld / guld, 8 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW-TCr/SI-P, längd 41 cm, vikt 3,4 g.
RING, 18K vitguld, 16 äldre oval- gammal- och antikslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-Ca/SI-P, Stockholm 1966, stl ca 15,5 mm, vikt 9,2 g, storleksändrad, flera diamanter har skador och nagg.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 84 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stl 17,5 cm, vikt 7,9 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, lås i 18K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,98 ctv enligt kvitto från Carlman, ca W-TCr/VS-SI, pärlor ca 7 mm, längd 87,5 cm, vikt 62,19 g, etui och kvitto från Carlman, svaga fattningar.
Smycken Brudkrona
BRUDKRONA, silver, odlade pärlor, Saarela Arvo, Enköping 1962, innerdiameter 11 cm, vikt 40,0 g, etui från Gunnar Fahlström, gravyr
REY URBAN, armband, 18K guld, odlade pärlor, Stockholm 1964, längd 19 cm, vikt 13,3 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,78 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, vikt 1,3 g, stift, ena diamanten har litet nagg på kuletten och andra har litet nagg på rondisten.
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, doserat, odlade pärlor ca 4,2 - 7,3 mm, lås i silver med markasiter, längd ca 38 cm, knutet, vikt 24,3 g, lås graverat.
BROSCH, 14K guld/sterlingsilver, rosenslipade diamanter, höjd ca 3,5 mm, vikt 6,4 g, några diamanter har skador.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragd, 10 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W/P, Stockholm 1980, stl 17,75 mm, vikt 5,2 g, en diamant är skadad, smaragden har nagg.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 7 mm, lås i silver med odlad pärla och strass, längd 68 cm.
PÄRLCOLLIER, 3-radigt, lås i 18K guld, cabochonslipad smaragd, odlade pärlor ca 6,2 - 6,4 mm, längd ca 43 cm, knutet, vikt 64,0 g, smaragden har inneslutningar som når ytan, två extra pärlor medföljer.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, ovalslipade multifärgade safirer ca 11,75 ctv, diameter 4 cm, vikt 10,1 g, stift.