Avslutad | Julklapps – Lördag 12 december 2020
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 akvamariner ca 5,70 ctv, 2 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv ca W-TCr/VS, vikt 3,2 g, krokar med stopp.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, prinsess - , navette - och briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 42 cm, vikt 3,5 g.
COLLIER, 18K roséguld, färgstenar bl a kvarts, peridot, turmalin, topas, förgyllda markasiter, längd 47 cm, vikt 8,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, ametister, förgyllda markasiter, höjd 65 mm, vikt 9,1 g, stift.
RING, 18K vitguld, odlad Tahitipärla ca 14,7 mm, 18 briljant och åttkantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 10,4 g.
BVLGARI, armband, 18K guld, antikt mynt, 10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, längd 17,5 cm, vikt 51,4 g.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld, gammalslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca Cr-Ca/VS-P, gröna glasstenar, 16,75 mm, vikt 4,8 g, mittstenen är ca 0,65 ct.
Visa varaSmycken Enstensring
ENSTENSRING, 14K vitguld, gammalslipad diamant ca 1,00 ct, offround, ca TCa(K)/VS1, stl 16,5 mm, vikt 3,3 g, diamanten har mindre nagg.
Visa varaSmycken Armband
ARMBAND, 18K roséguld, odlade pärlor, rosenkvarts, turmaliner, bestrålade gröna diamanter ca 0,14 ctv, briljant ca 0,03 ct, ca TW/SI, förgyllda markasiter, längd 17 cm, vikt 9,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, kalcedon, 10 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca TW-W/VS-P, höjd 42 mm, vikt 8,6 g, krokar med stopp.
COLLIER, silver, citrin och limekvarts, kors, höjd 50 mm, grönt snöre, längd 41 cm, vikt 15,4 g.
PARFYFLAKONG, sterlingsilver, gul emalj, mått 40 x 80 mm, vikt 49,4 g, etui från Mappin & Webb Ltd.
GLASSBÄGARE, 3 st, silver, invändigt förgyllda, Johan August Färngren, Stockholm 1949, höjd 8 cm, diameter 8 cm, totalvikt 303,8 g.
GEORG JENSEN & WENDEL A/S, mockaskedar, 12 st, sterlingsilver, Kaktus, Danmark 1945-1951, längd 8,9 cm, vikt 115,4 g, etui.
ALLIANSRING, platina, 5 briljantslipade diamanter 1,50 ctv, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 4,9 g.
ARMBAND, 18K guld/platina, gammalslipade diamanter ca 0,25 ctv, längd ca 18 cm, vikt 9,6 g, mittsten med skada på kronan.
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,03 ct, W(H)/VVS2, IGI Diamond Report F5A49881, hög krona, tjock rondist, kedja, ärtlänk, längd 40 cm, vikt totalt 2,5 g.
COLLIER, 18K guld, 8 barocka, troligen orientaliska pärlor, 5 gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, jugendstil, längd 40 cm, vikt 59,7 g.