Avslutad | Julklapps – Lördag 12 december 2020
RING, 18K guld, ovalslipade multifärgade safirer 10,36 ctv och briljantslipade diamanter 0,20 ctv, enligt gravyr, ca W-TCr/SI-P, stl 17 mm, vikt 11,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, morganit ca 4,06 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,71 ctv, ca W-CA/SI-P, stift, vikt 3,3 g.
RING, platina, ovalslipad rosa safir ca 1,73 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, a W/P, stl 17 mm, vikt 4,7 g.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 1,32 ct TW(G)/VS2, GIA report 1277685134, stl 16,5 mm, vikt 4,0 g.
Smycken Påhängen
PÅHÄNGEN, 18K guld med 28 behandlade diamanter 0,25 ctv, gul/oranga /P, vikt 1,7 g, innerdiamaeter 4,6 mm
RING, 18K vitguld, 17 trapet- och briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 15,75 mm, vikt 3,8 g, storleksändrad, en diamant har nagg på ena hörnet.
TENNISARMBAND, 14K vitguld, 47 briljantslipade diamanter ca 6,00 ctv, ca TW-TCr/P, längd 16,5 cm, vikt 12,3 g, några diamanter har nagg.
CARTIER, armring, Love Bracelet, 18K guld, stl 17, vikt 30,5 g, etui, skruvmejsel, slitage.
Visa varaSmycken Ring
SYSKONRING, platina, 2 gammalslipade diamanter ca 0,70+0,65 ct, ca TW-W(G-H)/VS-SI, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 17,5 mm, vikt 3,1 g, etui, svaga fattningar, en åttkantslipad diamant som är skadad.
RING, platina, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW(F-G)/SI1, 2 droppslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W(H)/VS, 10 baguetteslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 18,25 mm, vikt 4,6 g, etui, den större diamanten med stark fluorescens, etuiet delvist trasigt baktill.
CARMOSÉRING, 18K rodierat guld, mörkblå safir ca 2,76 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, stl 17,5 mm, vikt 4,7 g, rodiering har släppt på ringskenan.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,85 ct enligt gravyr, ca W(H)/SI1, stl 16,25 mm, vikt 2,8 g, datumgravyr.
W.A. BOLIN, ring, 18K vitguld, rubin ca 1,40 ct, 4 navette- samt 8 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, Stockholm 1976, stl 17,5 mm, vikt 7,2 g, rubin med nagg/inverterad natural vid rondisten samt mindre nagg.
RING, 18K vitguld, kuddslipad diamant 0,91 ct, TW(G)/VVS2, laserinskription GIA 2358106746, 30 briljantslipade diamanter om totalt ca 0,45 ct, ca TW(G)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, droppslipade morganiter ca 5,6 ctv, 58 briljantslipade diamanter ca 1,21 ctv, W-TCa(H-K)/VS-SI, krokar, höjd ca 38 mm, vikt 5,0 g, två diamanter med skador.
HELALLIANSRING, platina, 38 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca River-TW/SI, stl 16,5 mm, vikt 2,8 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld med odlade sötvattenspärlor ca 9,2 m 48 briljanter 0,42 ctv, W/SI, stift
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld med 2 st South sea pärlor 10,2 mm 2 briljanter 0,14 ctv W/SI, stift