Avslutad | Moderna – Lördag 15 augusti 2020
BVLGARI, örhängen, Mediterranean Eden, 18K roséguld, pärlemor, briljantslipade diamanter, höjd 35 mm, stift/clips, originaletui.
BOUCHERON, ring, 18K guld, sockertoppslipad akvamarin, refnr 50268, stl 16,25 mm, vikt 9,8 g, akvamarin med slitage.
TIFFANY & CO, armband, Somerset, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW/VVS, längd 15 cm, vikt 40,1 g.
BOUCHERON, örhängen,18K guld, 70 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW/VVS, clips, höjd 27 mm, vikt 23,9 g.
HERMÉS, örhängen, Collier de Chien, Rock Earrings, 18K roséguld, 2 carréslipade diamanter 0,09 ctv, stift, höjd 48 mm, vikt 7,5 g.
CARTIER, ring, platina, briljantslipad diamant 0,04 ct, stl 18,5 mm, serienr. DMZ845, vikt 7,8 g, certifikat, originaletui.
RING, 18K vitguld, grön turmalin, 10 mm diameter, Jarl Sandin, Göteborg 2015, stl 17 mm, vikt 9,6 g.
RING, 18K guld, rökkvarts, 4 briljantslipade diamanter 0,07 ctv, Jarl Sandin, stl 18,75 mm, vikt 10,3 g, stenen med mindre nagg.
WIWEN NILSSON, 2 st coctailbägare, silver, konisk form, Lund 1936 - 37, höjd 6,5 cm, vikt 155,1 g, gravyr.(d)
ENGELBERT, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,12 ct, ca W(H)/SI, stl 18,25 mm, vikt 6,0 g, originaletui, ytterkartong.
CHOPARD, örhängen, Happy diamonds, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 1,21 ctv, ca TW/VVS, referens.nr. 83/6215/0, skruvmekanism, höjd 11 mm, vikt 6,2 g.
PIAGET, örhängen, Rose earrings,18K vitguld, odlade pärlor, ca 9 mm, 78 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW/VVS, stift, höjd 27 mm, vikt 7,6 g.
BVLGARI, manschettknappar, Bvlgari Bvlgari, 18K vitguld, diameter 15 mm, vikt 14,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld/roséguld, sötvattenspärlor, kvarts, hematit, krokar, höjd 53 mm, vikt 12,3 g.