Avslutad | Moderna – Lördag 15 augusti 2020
ALLIANSRING, platina, 13 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 6,0 g.
ALLIANSRING, platina, 15 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, TW/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 6,7 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 77 briljantslipade diamanter ca 1,59 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 16 cm, vikt 7,2 g.
RING, sterlingsilver, 18K guld, ovalfasetterad akvamarin ca 3,89 ct, Åsa Skogberg, Stockholm 2002, stl 16 mm, vikt 16,6 g, slitage på ringskenan.
CHOPARD, örhängen, Happy Diamonds, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,28 ctv, TW/VVS, refnr. 839013-0001, serienr. 6285069, krokar med stopp, höjd 2,2 cm, vikt 5,5 g, certifikat, orginaletui.
CHOPARD, ring, Happy Diamonds, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,05 ct, TW/VVS, refnr. 822897-1001, serienr. 3277461, stl 17 mm, vikt 13,9 g, certifikat och originaletui.
CHOPARD, ring, Happy Diamonds, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,04 ct, stl 17 mm, vikt 12,8 g, storleksändrad, originaletui och ytterkartong.
COLLIER, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 1,64 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, längd 42 cm, vikt 4,5 g, en diamant med nagg, en diamant med skada.
HELALLIANSRING, 18K guld, 17 briljantslipade diamanter ca 3,22 ctv, ca Cr-Ca(J-M)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 5,0 g.
ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,58 ct, ca Cr(J)/P1, längd 40 cm, vikt 3,6 g, nagg vid rondisten.
SCHALINS, trestensring, 18 vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,51 ct, ca R(E)/VS1, 2 prinsesslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 6,4 g, gravyr, IGI certifikat.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 204 briljantslipade diamanter ca 4,21 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 45 cm, vikt 23,0 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 89 briljantslipade diamanter ca 1,81 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 18,5 cm, vikt 8,5 g.
HÄNGE/KEDJA, hjärta, 18K guld/vitguld, delvis rodinerad, 18 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 39,5 cm, vikt 8,4 g, en diamant har nagg på kuletten.
OLE LYNGGAARD, pärlcollier och lås, odlade sötvattenspärlor ca 9,5 mm, lås i 18K vitguld med nyckelhänge med 15 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, höjd 40 mm, längd 42 cm, vikt 60,4 g, originaletui.
EFVA ATTLING, Collier, sterling silver, Rose Petal Fall Necklace, längd 44 cm, vikt 23,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 72 svarta briljantslipade diamanter ca 2,60 ctv, 22 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca W(H)/SI, huggies, vikt 16,6 g.
REY URBAN, armband, 18K guld, arbetad yta, Stockholm 1984, längd 22 cm, vikt 12,1 g, gravyr.
GAUDY, ring, platina, 6 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca TW/VS, stl 15,75 mm, Stockholm 1995, vikt 19,3 g, gravyr, etui, ytterkartong.