Avslutad | Moderna – Lördag 15 augusti 2020
LAPPONIA, örhängen, sterlingsilver Summer Romance, Chao-Hsien Kuo, höjd 3 cm, vikt 5,9 g.
LAPPONIA, örhängen, sterlingsilver, Shield, design Björn Weckström, vikt 11 g, stift.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, fot med cirkelformer, Kultakeskus Tavastehus 1972, höjd 5 cm, diameter 8 cm, vikt 80.6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca W(H)/P1, stl 15,5 mm, vikt 5,2 g.
BVLGARI, ring, 18K roséguld, B-Zero 1, ett band, stl 17,25 mm(54), vikt 7,3 g, originaletui, ytterkartong.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-Cr/SI, höjd 14 mm, vikt 3,0 g, stift, olika snurrebussar.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, citriner, 76 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, stift, vikt 7,0 g.
Visa varaSmycken Hänge med kedja
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld/platina, hjärta, rosa safirer ca 7,60 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,95 ctv, kedjan är i platina, längd kedja 68 cm, mått hänge 5x4 cm, totalvikt 28,5 g, en del safirer med nagg, de flesta briljanter med nagg eller skador, svaga fattningar på vissa ställen.
COLLIER, 18K guld, bärnsten, Mjölby 1976, höjd på hänget 3,9 cm, längd på kedjan 42 cm, vikt 40,4 g.
ALTON, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,55 ct, caTCr(I)/IF, Falköping 1971, stl 17,25 mm, vikt 3,8 g, nagg på kuletten samt rondisten.
LAPPONIA, collier, Lilia, sterlingsilver, Zoltan Popovits, Finland 1991, längd 41 cm, vikt 40,5 g.