181 - 200 av 242
1...91011...13 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 15 augusti 2020

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, odlade pärlor, rubiner, onyx, krokar, höjd 74 mm, vikt 20 g.

Utrop: 3 900 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 78 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, TW-CR(G-J)/VS-P, rörlig mittdel, höjd 22 mm, vikt 3,5 g.

Utrop: 11 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K roséguld, hjärta, 122 briljantslipade diamanter ca 1,45 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, höjd 25 mm, vikt 5,5 g.

9 700 kr

Utrop: 10 800 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld. Briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca W/SI2. Nagg på kronan. 100 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-Cr(G-J)/SI, höjd 26 mm, vikt 5,0 g.

Utrop: 10 600 kr

RING, 18K roséguld, 95 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 6,1 g.

Utrop: 9 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K roséguld, 55 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-Cr/SI-P, höjd 25 mm, längd på kedjan 46 cm, vikt 4,3 g.

Utrop: 6 800 kr

COLLIER, 18K vitguld, hjärta, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W-TCr/SI-P, höjd 18 mm, längd på kedjan 43 cm, vikt 2,9 g.

4 200 kr

Utrop: 4 800 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K roséguld, 71 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, höjd 18 mm, vikt 3,8 g.

Utrop: 7 700 kr

GEORG JENSEN, örhängen, Moonlight Grapes, sterlingsilver, 2 odlade sötvattenspärlor ca 8 mm, längd 16 cm, vikt 2,6 g, originalask.

Utrop: 1 400 kr

DODO BY POMMELLATO, armband, Granelli Bracelet, sterlingsilver/18K guld, 3 berlocker i 18K guld, längd 22,5 cm, vikt 14,3 g, bokstavsberlocker saknar stämplar.

Utrop: 3 800 kr

GEORG JENSEN, brosch, sterlingsilver, nr 392, genombruten, design Torun Bülow Hübe, mått 66 x 80 mm, vikt 18,5 g, något skev.

5 100 kr

Utrop: 3 400 kr

WIWEN NILSSON, brosch, sterlingsilver, nr L 14, körsbärsträd, längd 57 mm, signerad, stämplad AN, Lund 1968, vikt 9,1 g, (d)

Utrop: 7 900 kr

PER BORUP, lås, 18K guld, vikt 4,5 g, 1 pärlcollier, odlade pärlor, något barocka, längd 45 cm, 2 st pärlcollier, odlade sötvattenspärlor, färgade, originaletui.

Utrop: 3 500 kr

RING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,35 ct, River(E)/VVS2, HRD report 170003042021, 24 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,7 g, mittstenen har små nagg vid rondisten och på kuletten.

Utrop: 17 000 kr

ENGELBERT, manschettknappar, 18K guld, färgad kvarts, vikt 8,4 g.

Utrop: 2 300 kr

EFVA ATTLING, Ring Around & Stars, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW/SI, stl 17 mm, vikt 9,7 g.

Utrop: 9 400 kr

SCHALINS, ring, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter 0,40 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 5,6 g.

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, Björn Nilsson, Kristianstad 2002, vikt 9,8 g, 3 stenar med skador.

Utrop: 6 200 kr

LAPPONIA, örhängen, Southern Triangle, sterlingsilver, design Björn Weckström, Finland, diameter 20 cm, stift, vikt 8,6 g.

750 kr

Utrop: 600 kr

ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, delvis förgyllda, Suzanne Färnert, Uppsala 1994, mått 16 x 27 mm, stift, vikt 4,2 g.

Utrop: 600 kr