Avslutad | Klassiska – Lördag 23 november 2019
RING, 18K guld, rubin, 20 kuddslipade diamanter ca 0,64 ctv ca W/VS, stl 17,75 mm, vikt 5,9 g.
RING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 1,00 ct, ca Ca(M)/SI1, 6 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-TCa(H-L)/SI, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, stl 17 mm, vikt 9,3 g, storleksminskad genom fjäder i ringskenan, mindre nagg och naturaler på mittstenens rondist, en åttkantslipad diamant är skadad, mittensten lös i fattning.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld/vitguld, 2 briljanter ca 0,10 ctv pärlemor, vikt 6,1 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljant- och 14 åttkantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca W/SI, Stigbert, Engelbert, Stockholm 1960, stl 19,25 mm, vikt 4,7 g, skev ringskena.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,5 mm, längd 83 cm, lås i 18K vitguld med cabochonslipad rubin ca 1,34 ctv samt 12 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,33 ctv ca W-Cr/VS-SI, vikt 49,3 g, knutet.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,26 ct, 15 briljanter ca 0,43 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,mm, vikt 4,2 g.
ENGELBERT, ring, 18K vitguld, 17 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca TW-TCr(F-I)/VS-SI, Stockholm, stl 19,25 mm, vikt 4,5 g, en av de briljantslipade diamanterna med nagg på rondisten och kuletten.
COLLIER, 14K guld/silver, odlad sötvattenspärla ca 6,5 mm, rosen- och åttkantslipade diamanter, längd 47 cm, vikt 4,7 g, flera diamanter med nagg och skador.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,06 ct, ca TCr-Cr(I-J)/SI2, stl 20,75 mm, vikt 13 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 30 briljantslipade diamanter ca 0,73 ctv, ca W/VS, stift, vikt 3,5 g.
COLLIER, 18K roseguld, 17 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W/VS, kedja 42 cm, vikt 2,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,60 ct enligt gravyr, ca TW-W/VS, stl 18 mm, vikt 2,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,40 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,2 g, något slitna klor.
ARMRING, 18K guld/platina, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca TW(F)/SI, rosenslipade diamanter, öppningsbar, innermått 5,2 x 6,3, vikt 13,2 g, några rosenstenar med skador.
RING, 18K vitguld, 28 briljant- och navettslipade diamanter ca 1,35 ctv, ca TW-W(F-H)/VVS-VS, stl 17,75 mm, vikt 4,1 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ctv, ca TW(G)/P1, 24 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca stl 19,5 mm, vikt 6,9 g, mittstenen med liten skada vid rondisten, flera sidostenar med nagg och skador.