Avslutad | Klassiska – Lördag 23 november 2019
ARMBAND, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,87 ctv, ca TW/VS, längd 18,5 cm, vikt 29,6 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir 0,62 ct, 8 briljantslipade diamanter 0,18 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 5,1 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 80 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv ca W/SI-P, längd 18 cm, vikt 14,9 g.
RING, 14K guld/vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca TW-Ca(G-M)/VS-P, en diamant har en gul färgton, stl 18,25 mm, vikt 5,2 g.
RING, 14K vitguld, 3 gammalslip diamanter ca 1,00 ctv, ca TCr/Cr/SI, stl 17,5 mm, vikt 4,0 g, en diamant med natural på rondist.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,93 ct, Ca(N)/VS2, GIA laserinskription 2195851707, stl 17,5 mm, vikt 3,4 g.
SERVERINGSBESTICK, 2 delar, silver, delvis förgyllda, David Andersen, Norge, längd 28-29,5 cm, vikt 209,8 g.
PÄRLCOLLIER, 3-radigt,14K guld, odlade pärlor ca 6,65-6,85 mm, turkoser, längd 47 cm, vikt 89,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 smaragdslipade smaragder ca 1,40 ctv, onyx, 40 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W-Cr/VS-P, stift, höjd 13 mm, vikt 5,1 g.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd ca 0,61 ct, onyx, 34 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, stl 16,75 mm, vikt 3,8 g.
RING, 18K vitguld, 15 briljanter ca 1,05 ctv (3 x ca 0,20 ca Cr-TCa(J-L)/VS och 12 x ca 0,0375 ca W-TCr(H-I)/VS, ett mkt litet nagg på en dia, en mindre skada på en dia, stl 18,25 mm, vikt 6,1 g, några klor sneda, några dia sitter lite snett.
JONAS LAURÉN, gräddkanna, silver, invändigt förgylld, hänkel, Umeå 1815, höjd 11 cm, vikt 135,8 g, monogram i botten.
RING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 2,37 ct, rosa brioletteslipade safirer ca 13,11 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-TCa/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 8,7 g.
PÄRLCOLLIER, South Seapärlor, 33 st, ca 12 - 15 mm, off-round, lås i 18K guld, längd 46 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade Tahitipärlor ca 11,2 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, vikt 6,4 g.