Avslutad | Klassiska – Lördag 23 november 2019
ENSTENSRING, 18K vitguld, flandersslipad diamant 0,52 ct,W(H)/SI1, HRD report, stl 16,75 mm, vikt 6,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 flandersslipade diamante ca 1,20 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, navettslipad diamant ca 0,30 ct ca W/VS, stl 18,25 mm, vikt 7,3 g, Stockholm 1969,
RING, 18K vitguld, ovalslipad ametist, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv ca W/VS, stl 20,5 mm, vikt 13,5 g.
RING, 18K vitguld, 43 briljantslipade diamanter ca 1,73 ctv ca Cr(J)/SI, stl 16,75 mm, vikt 6,0 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade tahitipärlor ca 11,5 x 13 mm 34 briljantslipade diamanter ca 1,45 ctv, ca W-Cr/VS, höjd 6 cm, vikt 18,4 g, stift
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,96 ctv, ca TW/VS, stl 18,25 mm, vikt 6,6 g, en diamant med nagg på kuletten, skev ringskena.
ALLIANSRING, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter 0,28 ctv, Stigbert, Stockholm 1961, stl 17,25 mm, vikt 3,9 g.
RING, 18K vitguld, kuddslipad diamant 1,20 ct, Fancy Brownish Yellow/VS2, certifikat GIA 2287561196, 60 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW(F-G)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 5,3 g, en sidosten med inverterad natural på kronan.
COLLIER, 18K vitguld, droppslipad smaragd 9,28 ct, report IGR 30301516, 595 briljantslipade diamanter ca 16,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, report IGR 30303468, längd 43 cm, vikt 37,0 g, smaragdhänget är löstagbar, smaragden har en stor natural, några diamanter har nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, smaragdslipade smaragder ca 29,21 ctv, 2 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca River-TW(E-F)/SI2-P1, 18 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr(F-I)/VS, höjd 40 mm, vikt 13,5 g, smaragderna med inneslutningar som når ytan.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 111 briljantslipade diamanter ca 20,00 ctv, ca TW-TCa(F-K)/SI-P, längd 44 cm, vikt 27,2 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,16 ct, ca W(H)/P1, 18 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 2,3 g.
RING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, gula/VS-SI, 150 briljantslipade diamanter ca 1,62 ctv, ca TW-TCr(F-I)/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 10,7 g, flera diamanter med skador och nagg.
KEDJA, 18K guld, ärtlänk, antik, Stockholm 1834, längd 118 cm, vikt 46,6 g.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K guld, 21 baguetter- och 28 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS-SI, stl 18,75 mm, vikt 5,2 g, en diamant är trasig.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 mabépärlor, ca 14 m, Mikimoto, clips, höjd 15 mm,vikt 11,9 g.
RING, 18K guld/silver, ovalslipad safir ca 3,00 ct, gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-TCr(H-I)/P, stl 17,5 mm, vikt 4,5 g, safiren har slitage på fasettkanter och skada på kuletten, ena diamanten med skada på kronan.