Avslutad | Klassiska – Lördag 23 november 2019
RING, 18K vitguld, briljant ca 1,46 ct, ca Cape(M)/VS1, 3 briljanter ca 0,08 ctv, ca W/VS, stl 18 mm, vikt 8,0 g, Walters guldsmedja, Stockholm 1993.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS, Ro-Be Smycken Bengt Olov Johansson, Stockholm 1961, stl 18,5 mm, vikt 3,2 g, en sidosten med nagg på rondisten, flera klor slitna.
ARMBAND, 18K guld, cabochonslipad safir, 16 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv ca W/SI, inre omkrets ca 18 cm, vikt 66,1 g.
COLLIER, 18K vitguld, korall ca 81,0 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,83 ctv, ca W-Cr/VS-P, kedja med koraller och vita topaser, längd 90 cm, vikt 23,3 g.
RING, 18K vitguld, rosa, vita och aprikosa odlade pärlor, 8 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca Ca/P, stl 17 mm, vikt 10,8 g.
ÖRHÄNGEN, platina, odlade pärlor, 44 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca höjd 26 mm, vikt 4,1 g, krokar.
STRÖMDAHL, enstensring, Galaxia, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,41 ct, ca W(H)/VVS, Stjärnringen, Stockholm 1994, stl 17,25 mm, vikt 2,6 g.
RING, 18K guld, behandlade safirer, 54 briljantslipade diamanter ca 1,38 ctv, ca W-Cr/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,9 g.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 1,25 ct, ca W(H)/SI2-P1, trapetslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W(H)/SI, report IGR 30303064, stl 17,5 mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K vitguld, 266 prinsess- och briljantslipade diamanter ca 4,60 ctv, ca TW-Cr(F-J)/VS-P, stl 17 mm, vikt 11,9 g, flera diamanter med skador och nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TCa(K)/VVS2, 28 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W(F-H)/VS, stl 17 mm, vikt 2,1 g, mittstenen har naturaler på rondisten och en sidosten har inverterad natural på kronan.
BESTICKSERVIS, 76 delar, silver, modell Haga, 12 matgafflar, 12 matknivar, 12 matskedar, 12 förrättsgafflar, 12 förrättsknivar, 12 dessertskedar, 4 smörknivar, Skandia-Hultman/Mema, Stockholm 1958-1989, vikt 3197,1 g, i lindor.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad safir ca 1,00 ct, 12 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,60 ctv ca W/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 5,3 g.
Dosor-Etuier Dosor
DOSA, 18K guld, cabochonslipad safir, arbetad yta, stämplad 18K och 1407, mått 7,7 x 5,6 x 1,5 cm, vikt 100,1 g, slitage/repor på undersidan.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, svarta diamanter ca 3,00 ctv, längd 18,5 cm, vikt 6,7 g, några stenar med nagg.
RING, 18K guld, kuddslipad safir ca 0,98 ct, 52 briljant- och 4 baguetteslipade diamanter ca 1,77 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 10,2 g.