121 - 140 av 337
1...678...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 23 november 2019

Klubbad för

RING, 14K guld, briljanter ca 0,84 ctv, ca TW(F-G)/SI-P, stl 17,75 mm vikt 10,7 g.

Utrop: 7 000 kr

BJÖRN JÄGERSTIG, hänge, Sculptura, 18K guld, tvåfärgat, briljantslipad diamant ca 0,02 ct, ca TW/VS, höjd 2 cm, vikt 1,6 g.(d)

1 000 kr

Utrop: 1 100 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, fasetterad ovalslipad akvamarin ca 2,65 ct, briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca W-Cr(H-J)/P, längd på kedja 45 cm, vikt 3,2 g, mindre nagg.

Utrop: 5 100 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, fasetterad ovalslipad smaragd ca 0,66 ct, briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, längd på kedja 46 cm, vikt 3,0 g, inneslutningar som når ytan på smaragden.

Utrop: 8 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,93 ctv, ca W-Cr(H-J)/P, vikt 5,1 g, stift.

Utrop: 30 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, fasetterad droppslipade akvamariner ca 1,69 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W-Cr(H-J)/P, höjd 11 mm, vikt 2,5 g, stift, inneslutning som når ytan på 1 akvamarin.

Utrop: 4 800 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, fasetterad droppslipad smaragd ca 0,95 ct, briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca W-Cr(H-J)/P, höjd 16 mm, längd på kedja 45 cm, vikt 2,3 g

6 900 kr

Utrop: 7 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, akvamariner ca 3,27 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W-Cr(H-J)/P, vikt 4,9 g, stift, inneslutningar som når ytan.

Utrop: 8 400 kr

ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,61 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VS, Kaplans Safir, Stockholm, 1998, stl 18 mm, vikt 6,6 g, mindre nagg på rondisten.

Utrop: 14 600 kr

COLLIER, 18K vitguld, droppslipad rubelit ca 3,75 vy, 2 rubiner, antikslipad diamant ca 0,78 ct, ca TCa/SI, droppslipad diamant ca 0,36 ct, ca TW/SI. briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW/SI, längd 40 cm, vikt 11,0 g.

Utrop: 22 000 kr

RING, 18K guld/silver, gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, stl 18 mm, vikt 2,3 g, håligheter på några diamanter, nagg, skev ringskena.

Utrop: 4 000 kr

RING, 18K vitguld, delvis förgylld, briljantslipad diamant 1,13 ct, Light Yellow(U-V)/P1, report GIA 1192331577, 22 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca gula/SI-P, 50 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW(F-G)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 6,0 g, några av de små gula diamanterna har nagg.

Utrop: 28 000 kr

Ädelstenar Safirer

SAFIR, ovalslipad, 3,16 ct, IGI certifikat, F1H99726.

Utrop: 7 200 kr

RING, 18K vitguld, odlade pärlor ca 9,0 mm, 10 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17 mm, vikt 10,3 g.

Utrop: 4 500 kr

HELALLIANSRING, 18K guld/vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca W/VS, Dahlgren & Co, Malmö 1955, stl 16,25 mm, vikt 5,9 g,

4 500 kr

Utrop: 4 100 kr

ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant ca 0,62 ct, ca TW(F)/SI 1, stl 16 mm, vikt 4,6 g.stroleksminskad.

Utrop: 12 600 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 13 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W(F-H)/VS, G. Dahlgren & Co, Malmö 1955, längd 17 cm, vikt 12,2 g.

5 700 kr

Utrop: 6 500 kr

RING, 14K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, W-Cr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 8,2 g.

Utrop: 4 900 kr

Ädelstenar Rubiner

RUBIN, ovalslipad, 1,51 ct, IGI certifikat 1L121728.

Utrop: 4 100 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,46 ctv, ca TCa-Ca/SI-P, stift, höjd 44 cm, vikt 6,9 g.

Utrop: 16 800 kr