Avslutad | Moderna – Lördag 16 mars 2019
LAPPONIA, stelt armband, Darinas Jewellery, sterling silver, Björn Weckström, Finland 1972, 5,9x4,3 cm, vikt 40,9 g.
LAPPONIA, collier, sterling silver, Björn Weckström, Finland 1991, längd 42 cm, vikt 44,4 g, originalpåse.
LAPPONIA, ring, sterling silver, Finland 1970-tal, stl 18,25 mm, vikt 16,8 g, originalpåse.
LAPPONIA, hänge/brosch, Labyrinth, Björn Weckström, Finland 1994, ca 4x4 cm, vikt 23,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, kalcedon, sötvattenspärlor, smaragder, 4 bestrålade gula diamanter ca 0,16 ctv, höjd 4,5 cm, vikt 12,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld/metall, odlade sötvattenspärlor, höjd 9 c, vikt 26,1 g, krokar.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamant 0,70 ct, TW(G)/VS1, certifikat och inskription GIA 2207870403, 16 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW/VS, L´Etui, Stockholm 2015, stl 18 mm, vikt 4,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 smaragdslipade akvamariner ca 8,00 ctv, 2 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca W/P, vikt 6,9 g, krokar med stopp.
ÖRHÄNGEN, 18K gukd, rosenkarts, kalcedon, krysopras, rökkvartsm odlade sötvattenspärlor, höjd 7 cm, vikt 18,1 g, stift.
CARTIER, ring, Trinity, 18K trefärgat guld, refnr EQR666, stl 50 (15,75+ mm), vikt 4,6 g, certifikat, originaletui, ytterask.
HÄNGE/KEDJA, förgyllt silver, 5 odlade pärlor / halvpärlor, Birgitta Häggbom-Erhardt, 1979, Linköping, venezia, längd 80 cm, vikt 31,7 g, lite limrester på en av pärlorna.
LAPPONIA, collier, Balak, 18K guld, opal, Björn Weckström, längd 40 cm, vikt 11,1 g.
COLLIER, 18K vitguld, ankarlänk, briljantslipad diamant 0,80 ct, TCr(I)/SI2, certifikat GIA 7286033824, längd 40 cm, vikt 2,0 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, TW(G)/VS1, inskription IGI F6E63195, Smyckesverkstaden Leif o Peter, Stockholm 2013, stl 15,25 mm, vikt 3,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 48 briljantslipade diamanter ca 1,06 ctv, ca W-TCa/VS-SI, vikt 4,1 g, krokar med stopp, en diamant med nagg invid kronan.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 akvamariner ca 4,80 ctv, 40 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W-Cr/VS-SI, vikt 9,2 g, stift/clips
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca W(H)/VS-P, hängets höjd ca 2,5 cm, kedja ca 38 cm, vikt 13,3 g, en diamant med skada på rondist.