Avslutad | Moderna – Lördag 16 mars 2019
PIAGET RING, 18K guld, Posession, briljant ca 0,13 ct, ca TW(G)/VS, serienr E59268, stl 18 mm (56), vikt 20,4 g, slitage, originaletui, ytterkartong, vikt 20,4 g.
BVLGARI, ring, B. zero 1, 18K guld, 3- band, stl 52, 16,5 mm, vikt 9,2 g, originaletui.
GAUDY, enstensring, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca Cr(J)/VS2-SI1, stl 19,25 mm, vikt 24,4 g.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, Stjärna, 18K guld, arbetad yta, för två- eller treradigt collier, briljantslipad diamant ca 0,07 ct, ca W/VS, höjd 21 mm, vikt 14,4 g.
RING, platina, 31 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca TW/VS-SI, Sørstrand, stl 16 mm, vikt 14,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,69 ctv enligt gravyr, ca River-TW(E-F)/VVS, stl 15 mm, vikt 2,7 g, natural invid rondisten.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 prinsesslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW(G)/VS, stl 15,5 mm, vikt 6,7 g.
CLAES GIERTTA, hänge, 18K guld/vitguld, ovalslipad ametist ca 6,0 ct, Stockholm 1995, höjd 5 cm, vikt 14 g, gravyr. (d)
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW(F)/SI, report HRD J180000084195, stift, vikt 1,8 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 86 briljantslipade diamanter ca 1,05 ctv, ca TW-Cr(F-J)/VS-SI, längd 18 cm, vikt 7,3 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K roséguld, ankarlänk, 47 baguett- och briljantslipade diamanter ca 0,77 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-P, längd 42 cm, vikt 3,7 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, ankarlänk, briljantslipad diamant ca 0,54 ct, ca TCr(I)/SI2, 25 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca TW-Cr(F-J)/SI-P, längd 40 cm, vikt 3,2 g.
GEORG JENSEN, ring, 18K vitguld, Fusion, 2-delad, 16 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW/VS, stl 18 (55 NK), vikt 11,6 g, originaletui.
GLENN ROLL, collier, silver/18K guld, grön beryll, Stockholm 1985, diameter 12,5 cm, vikt 12,0 g, inneslutningar når ytan. (d)
GLENN ROLL, ring, 18K guld, grön beryll, Stockholm 1985, stl 17,5 mm, vikt 7,7 g, mindre skada på stenen. (d)
EFVA ATTLING, helalliansring, Stars and Signature Thin Ring, 18K vitguld, 40 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/SI, stl 15,75, vikt 2,4 g, certifikat, originaletui.