Avslutad | Moderna – Lördag 16 mars 2019
SMIDE & FORM, alliansring, 18K vitguld 5 briljanter ca 1,00 ctv, ca Cr(J),Fancy Yellow Greyish green,LBr-Br/VS, Stockholm 2011, stl 16,5 mm, vikt 10,0 g, gravyr, 2 diamanter med slipad kulett.
RING, 18K guld, 86 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW/VS, stämplad Jovenia, stl 16,5 mm, vikt 13,8 g.
BJÖRN JÄGERSTIG, collier, Människokedja, 18K guld, rubin, hängets höjd 38mm, längd 45 cm, vikt 11 g, originaletui, (d).
EVA ATTLING, hänge/kedja, Snowflower, sterlingsilver, längd 40 cm, vikt 9,2 g, originalask.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, arbetad yta, Gunnar Fahlström, Stockholm 1984, längd 24 mm, vikt 27 g, originaletui.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,02 ctv, ca TCa(L)/SI2, stift, vikt 1,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 2 odlade pärlor, kalcedon, höjd 7,5 cm, vikt 18,6 g, krokar.
RING, 18K vitguld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,79 ctv, ca TW-Cr(G-I)/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 4,2 g, flera diamanter med nagg på krona.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 256 baguette- och åttkantslipade diamanter ca 1,53 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS-P, höjd 2,9 cm, vikt 5,9 g.
RING, 18K guld, kuddslipad diamant ca 2,00 ct, ca W-TCr(H-I)/P1, 31 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 14,75 mm, vikt 3,6 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 14K guld, 2 briljanter ca 0,75 ctv, ca TW-W(G-H)/SI2-P1, stift, vikt 1,4 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, 37 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW(G)/VS, stl 14,75 mm, vikt 0,8 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, 39 briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca TW(G)/VS, stl 14,75 mm, vikt 0,8 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,90-2,00 ct, ca gulbrun/P1, 8 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW(G)/VS, stl 14,75 mm, vikt 6,8 g.
RING, 18K vitguld, 2 hjärtslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/VVS-VS, stl 15-15,5 mm, vikt 3,1 g.