Avslutad | Moderna – Lördag 16 mars 2019
Ädelstenar Smaragder
3 SMARAGDER, 1,74 ct totalt, (0,94 ct smaragdslipad med ett mkt litet nagg, 0,42 ct navetteslipad med en inneslutning som når ytan, och 0,38 ct smaragdslipad).
ENGELBERT, armband, 18K guld, bergkristall, Stigbert, Stockholm 1943, längd 17,5 cm, vikt 11,5 g.
ENGELBERT, hänge/kedja, 18K guld, bergkristall, Stigbert, Stockholm 1943, längd 52 cm, vikt 12,4 g.
ARVO SAARELA, armband, silver, ring- och stavlänk, Enköping 1968, längd 19 cm, vikt 22 g.
COLLIER, 18K vitguld, Luc of Sweden, bettcollier, 10 briljanter ca 0,20 ctv ca TW-W/VS-SI, längd 40 cm, vikt 48,4 g, originaletui med skadat inlägg, 48,4 g.
OLE LYNGGAARD, örhängen, Winter Frost, 18K vitguld, 46 briljantslipade diamanter 0,29 ctv ca TW/VS, vikt 2,7 g, stift, originaletui och ytterkartong.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W(H)/VS, Jacobsson & Rosin, Stockholm 1970, stl 17+ mm, vikt 3,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,53 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,1 g.
OLE LYNGGAARD, collier, 18K guld, 4-radigt, vajer, dobbar, ej lås, längd 40 cm, 6,0 g.
PER BORUP, lås, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, vikt 11 g, 3 collier, pärlor, oxiderat silver, bergkristall, ca 41 cm.
COLLIER, 5-radigt, oxiderat silver, delvis förgyllt, odlade pärlor, dobbar i 18K guld, ej lås, passar till Lynggaardlås, längd 41 cm, vikt 17,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 68 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-Cr(H-J)/P, stift, vikt 1,9 g, lagning, flera diamanter med nagg.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, ormlänk, briljantslipad diamant ca 0,57 ct, ca W(H)/SI2, längd 45 cm, vikt 7,1 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 61 briljantslipade diamanter ca 2,58 ctv, ca TW/VS-SI, längd 19 cm, vikt 14,1 g.
Ädelstenar Rubiner
9 RUBINER, 5,47 ct totalt, 1 ovalslipad, 5 droppslipade, 1 hjärtslipad, 1 smaragdslipad, 1 baguetteslipad.
MUST DE CARTIER, ring, Trinity, 18K guld, stl 50 (15,25 mm), vikt 6,8 g, utsliten graverad logotyp, originaletui.