Avslutad | Moderna – Lördag 16 mars 2019
ÖRHÄNGEN, 18K guld, creoler, carréslipade citriner ca 1,80 ctv, diameter 16,5 mm, vikt 8,7 g.
GEORG JENSEN, örhängen, Daisy, förgyllt silver, vit emalj, stift, 18 mm, vikt 5,9 g.
GEORG JENSEN, hänge, Daisy, förgyllt silver, vit emalj, diameter 3,2 cm, vikt 9,4 g, ask.
WIWEN NILSSON, brosch, sterlingsilver, monogram DE, signerad, Lund 1953, längd 7 cm, vikt 7,6 g.(d)
GEORG JENSEN, stelt armband, nr 1150, 18K guld, Danmark efter 1945, vikt 29,7 g, 6,2 x 5,2 cm, originalask.
HEDVIG WESTERMARK, ring, 18K guld/sterlingsilver, Stockholm 2008, stl 17,25 mm, vikt 11 g.(d)
ARMBAND, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, längd 17,5 cm, vikt 2,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stift, höjd 7,5 mm, vikt 2,4 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI2, stift, vikt 1,8 g, korta stift, ena diamanten med litet nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, 70 briljantslipade diamanter ca 0,86 ctv, ca TW-Cr(G-J)/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 2,5 g, några diamanter har inneslutningar som når ytan.
HÄNGE/KEDJA, 18K roséguld, navettslipad diamant ca 0,78 ctv, ca brun/SI1, 22 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv ca W/P, 6 bruna briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, längd 43 cm, vikt 5,7g.
RING, 18K vitguld, smaragder ca 2,85 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 8,9 g, några smaragder med nagg, inneslutningar når ytan, svaga fattningar.
COLLIER, 18K vitguld, hjärtslipad diamant ca 0,52 ct, ca Cr(J)/P1, längd 41,5/43,5 cm, vikt 2,5 g, diamanten har en stor natural och skada vid rondist.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, svarta diamanter ca 0,98 ctv, stl 18,5 mm, vikt 1,2 g.
RING, 18K vitguld, 59 briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TW-Cr(G-J)/SI-P, stl 17 mm, vikt 4,4 g, flera diamanter med nagg.
HÄNGE/KEDJA, 18K rodierat guld, briljantslipade diamanter 0,43 ctv ca W/SI, längd 46 cm, vikt 3 g.