Avslutad | Moderna – Lördag 16 mars 2019
COLLIER, 14K roséguld, 18 briljantslipade diamanter ca 1,11 ctv, 53 åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, W-Cr(H-J)/SI-P, längd 38,5/41/43,5/46 cm, vikt 3,2 g, några diamaneter med nagg.
ARMBAND, 18K vitguld, 18 blå safirer ca 0,45 ctv, svart diamant ca 0,08 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, längd 15-17 cm, vikt 2,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, creoler, 78 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, diameter 2,9 cm, vikt 5,8 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K roséguld, briljant 0,34 ct, TW(G)/SI2, GIA Report 5196455486, längd 41,5- 42,5 cm, vikt 2,5 g, diamanten med natural invid rondisten.
COLLIER, 18K vitguld, 128 briljant- och baguetteslipade diamanter ca 9,00 ctv, ca W-Ca(H-M)/VS-P, längd 41 cm, vikt 24,6 g, lagningar, porositet i guldet, flera diamanter med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 86 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS-SI, höjd 11,5 mm, vikt 2,5 g.
COLLIER, 18K roséguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 40-42 cm, vikt 5,9 g.
SANDBERG, örhängen, 18K guld/vitguld, blomma, briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 2,9 g, originaletui.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 214 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-TCr(F-I)/VVS-SI, höjd 3,0 cm, vikt 6,9 g.
Silver Fat
CHOPARD, ett par små fat, sterlingsilver, italienska stämplar, diameter 6,4 cm, vikt 59,9 g, originalask.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 106 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 1,0 cm, stift, vikt 3,3 g.
RING, 18K vitguld, gul beryll, mindre safirer i olika färger, Ateljé Lars Torvaldsson, stl 16,25 mm, vikt 7,8 g.
ARMRING, silver, bergkristall, Ceson, Göteborg 1971, stl 5,8 x 4,6 cm, vikt 25,2 g, små nagg på bergkristallen.
ARMBAND, 18K vitguld, 34 ovalslipade flerfärgade behandlade safirer ca 17,00 ctv, längd 18 cm, vikt 11,4 g, (klorna sticker upp en aning).
RING, 18K vitguld, 68 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 18,25 mm, vikt 4,2 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-TCr(F-I)/VVS-SI, höjd 1,5 cm, vikt 1,4 g.