Avslutad | Moderna – Lördag 8 september 2018
EFVA ATTLING, collier, sterlingsilver, Twosome, Amor Vincit Omnia, längd 42/45 cm, vikt 16,6 g, originalask.
EMMA ISRAELSSON, collier, sterlingsilver, Silver Dove Necklace, längd 42 cm, vikt 4,2 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, hänge, hjärta, 18K guld, lapis lazuli, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, ca TW(G)VS, höjd 3,5 cm, vikt 10,6 g, litet nagg på hjärtats nedre del.
CARTIER, armband, Love Bracelet, 18K guld, ref. CAJ964, stl 21, vikt 39,7 g, repor, skruvmejsel, originaletui, påse med reseetui och rengöringskit.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 30 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca Cr-TW/SI-VS, en sten skadad, stift, vikt 11,6 g
LAPPONIA, ring, 18K guld, Taiga,Björn Weckström, Finland, baguetteslipad citrin, stl 15,75 mm, vikt 13,9 g.
STIGBERT, brosch, 18K guld/vitguld, Engelbert, Stockholm 1949, stl 5,0 cm, vikt 10,2 g.
LAPPONIA, ring, 18K guld, 3 briljant- samt åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W(H)/VS, stl 16,75 mm, vikt 6,0 g.
STIGBERT, brosch, cabochonslipad ametist o grön calcedon, Engelbert, Stockholm 1954, mått 5 x 4,5 cm, vikt 9,9 g, buckla.
GUNNAR CYRÉN, ljusstakar, ett par, silver, signerade, Markströms, Uppsala 1958, höjd 14,5 cm, vikt 553,6 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv ca TW/VVS1, vikt 1,6 g.
THERESIA HVORSLEV, uppläggningsbestick, sterlingsilver/rostfritt stål, Metallmanufaktur, Lidköping 1964, längd 25 cm.
STEN & LAINE, collier, sterlingsilver, Turku 1972, stl 7,0 x 7,0 cm, längd 70 cm, vikt 34,1 g.
ENGELBERT, ring, 18K guld, Absolutely Tight Knot, 220 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW/VS, stl 48 (15,25 mm), vikt 8,2 g, originaletui.