Avslutad | Moderna – Lördag 8 september 2018
LAPPONIA, örhängen, sterlingsilver Björn Weckström, Finland 1973, stift, höjd 6,3 cm, ´vikt 24,5 g, saknar snurrebusar.
LAPPONIA, stelt armband, Darinas Jewellery, sterlingsilver, Björn Weckström, Finland 1972, 5,9 x 4,3 cm, vikt 37 g.
LAPPONIA, brosch, sterlingsilver, Björn Weckström, Finland 1970, längd 4,5 cm, vikt 19 g.
LAPPONIA, örhängen, Southern Triangle, sterlingsilver Björn Weckström, Finland ca 1970, stift, diameter 2 cm, vikt 8,7 g.
BVLGARI, enstensring, platina, Marryme, referensnummer AN852740, briljantslipad diamant 0,71 ct, River(D)/VS1, inskription GIA 14228701, stl 52 (16,5 mm), vikt 8,7 g, Bvlgari diamond report 0042893, originaletui.
HELALLIANSRING, 18K guld, 25 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 2,8 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 25 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 2,7 g.
STRÖMDAHL, enstensörhängen, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS-SI, vikt 1,3 g, stift, ena diamanten med nagg på kuletten.
GEORG JENSEN, örhängen, förgylld sterling silver, modell 425b, vikt 3,7 g, saknar snurrebussar.
GEORG JENSEN, ring, förgylld sterling silver, modell 425b, stl 15,75 mm, vikt 6,4 g, originaletui.
GEORG JENSEN, örhängen, sterling silver, modell 1999, tulpaner, vikt 11,1 g, clips, originaletui.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 27 baguetteslipade diamanter, ca 1,60 ctv, ca TW(G)/VS1, en diamant SI1, stl 18+ mm, vikt 10,7 g, en diamant med nagg på kuletten.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,5 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,41 ct, ca TW(G)/SI1, 12 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 16,5 mm, vikt 6,0 g.
PIERRE D'ARGENT, ring, sterlingsilver, cabochonslipad kalcedon, stl 17,25 mm, vikt 15,0 g
GEORG JENSEN, armband, sterlingsilver, nr 170, design Nanna Ditzel, längd 17,5 cm, efter 1945, vikt 28,6 g, svensk kontrollstämpel.
CARTIER, ring, platina, C DE Wedding Ring, briljantslipad diamant 0,03 ct, ca TW/VS, stl 56 (17,75 mm), vikt 5,4 g.