Avslutad | Moderna – Lördag 8 september 2018
TIFFANY & CO, hänge/kedja, sterling silver, längd 46 cm, vikt 11,3 g, tygpåse från Tiffany & Co.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,63 carat totalt, River-TW(E-F)/SI1, IGI report nr 296722426 och 296722433, stift, vikt 1,1 gram.
OLE LYNGGAARD, ring, 18K guld, Lotus, rutilkvarts, design Charlotte Lynggaard, stl 17,25 mm, vikt 9,6 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, berlock, 18K guld, My Little World, hjärta, stl 12,5 x 7,8 mm, vikt 2,3 g.
GEORG JENSEN, collier, sterling silver, "Regitze", nr 464, design Regitze Overgaard, längd ca 44 cm, etui, ytterkartong, vikt 247,3 g.
SIGURD PERSSON, ring, sterlingsilver, delvis förgylld, Stockholm 1995, TR, stl 18 mm, vikt 21,6 g. (d)
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,62 carat totalt, TW(F)/VS2, IGI report nr 296722387 och 296722421, stift, vikt 1,2 gram.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,63 carat totalt, TW(G-F)/SI2, IGI report nr 296722429 och 296722439, stift, vikt 1,1 gram.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,60 carat totalt, River(D-E)/VS2, IGI report nr 296722390 och 296722442, stift, vikt 1,2 gram.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,67 carat totalt, W(H)/VVS1-VVS2, IGI report med nr 296722440 och 296722388, stift, vikt 1,2 gram.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter 0,36 ctv, ca TW/VS- SI, stift, vikt 1,3 gram.
Visa varaSmycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter 0,75 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stift, vikt 2,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,30 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stift, vikt 1,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, blommor, 44 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, stift, vikt 4,1 g.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 18,5 mm, vikt 14,4 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W(H)/SI, stl 17,25 mm, vikt 8,2 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stift, vikt 1,5 g.
Dosor-Etuier Etuier
THERESIA HVORSLEV, liten korg, koppar/oxiderad koppar, sarg, fotring samt delvis vertikala trådar i 18K guld, signerad Theresia, Lidköping 1989, 5,8x3,5 cm, vikt 83,3 g. (d)