Avslutad | Moderna – Lördag 8 september 2018
OLE LYNGGAARD, hänge, 18K guld, Sweet Drops, elefant, briljantslipad diamant ca 0,01 ct, vikt 6,0 g, originaletui och kartong, design Ole Lynggaard.
RING, 18K vitguld, Lillsyrran, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, 8 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W(H)/SI, Hallbergs Guld, stl 17 mm, vikt 5,0 g.
GEORG JENSEN, collier, nr 294, sterlingsilver, design Torun Bülow-Hübe, längd 42 cm, vikt 88,9 g, originalask.
TIFFANY & CO, armband, 18K guld, Tiffany T gold narrow chain, längd 18,5 cm, vikt 11,8 g, originalask medföljer.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca W(H)/SI, stl 15,5 mm, vikt 2,8 g.
ERIK LÖFMAN, 8 bägare, silver, handarbete, höjd 6,5 cm, total vikt 805,9 g, signerade, 1973-1976.
KALEVALA, örhängen, sterlingsilver, Ondskans piskor, längd 5,0 cm, vikt 7,3 g, originalask.
RING, 14K guld, 18 rubiner, 26 blå och 17 gula safirer, 25 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI, stl 17,25 mm, vikt 5,5 g.
BORGILA, armband, 18K guld, hamrad yta, Stockholm 1992, diameter 6,5 cm, vikt 47,5 g.
OLE LYNGGAARD, collier, orange-brun natursten, ca 12 mm, dobbar, längd 45 cm, etui, ej märkt.
RING, 18K vitguld, 33 briljantslipade diamanter ca 1,44 ctv, ca TW(G)/VS, stl 14,25 mm, vikt 7,2 g.
STRÖMDAHL, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,60 ct, ca TW(G)/VVS, Stjärnringen, stl 16,5 mm, vikt 2,3 g, diamanten har ett litet nagg på kuletten och ett väldigt litet nagg vid rondisten.
GOLDEN LADY, hänge / kedja, 18K vitguld / stål, hjärta, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,10 ct ca W/SI, längd 40 cm, vikt 7,5 g.
CLAES GIERTTA, ring, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW(G)/VS, Stockholm 1993, stl 14 mm, vikt 4,1 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 97 briljanter ca 1,80 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, längd 18,5 cm, vikt 6,7 g.
COLLIER, hjärta, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, ca W(H)/VS, Hjerte Vedhæng, Danmark, längd 42 cm, vikt 6,9 g.