Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 24 november 2018
RING, 14K guld/platina, ovalslipad blå safir ca 0,70 ct, 28 gammal- åttkant- och rosenslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-Cr(F-J)/VS-P, Art Deco, stl 17,75 mm, vikt 4,6 g, senare ringskena, flera diamanter med skador, safiren något lös i sin fattning.
PÄRLCOLLIER, odlade South Seapärlor ca 11,5-15,5 mm, distanser i 18K guld, 72 briljantslipade diamanter ca 7,20 ctv, ca TW/VS, lås i 18K guld, längd 44 cm, 24 diamanter med nagg samt skador.
ARMBAND, platina, 145 äldre briljantslipade diamanter ca 6,00 ctv, ca TW-Cr(G-J)/SI-P, Art Deco, Ryska stämplar, bredd 1,2 cm, längd 19 cm, vikt 37,2 g, låstunga är av 14K guld, några diamanter är skadade.
RING, platina, ovalslipad peridot ca 4,95 ct, 2 triangulärt och 10 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW(F-G)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 7,7 g, ena triangulärt slipade diamanten har en liten skada i ena hörnet.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,92 ctv, Light Brown-Fancy Brown/VS-SI, Rolf Karlsson, Stockholm, längd 5,3 cm, vikt 10,3 g, ena diamanten har litet nagg på kuletten.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 2,16 ctv, ca TW-TCr(F-I)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 2,00 ct, ca Ca(M)/SI2, Helsingborg 1977, stl 15,5 mm, vikt 4,1 g, diamanten är skadad och naggad vid rondist.
ARMBAND, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 0,70 ct, ca TW(G)/VVS2, 76 äldre briljant- åttkant- och baguettslipade diamanter ca 2,80 ctv, ca TW-W(F-H)/VVS-VS, 1900-talets mitt, fjädrade länkar, längd 18-20 cm, vikt 12,0 g, två åttkantslipade diamanter med skador, etui.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 6 rubiner 0,60 ctv, rosenslipade diamanter, höjd 3 cm, vikt 2,7 g, några diamanter med nagg och skador.
ÖRHÄNGEN, platina, 2 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TCr(I)/VS-SI, 2 briljant-, 2 åttkant- och 16 rosenslipade diamanter ca 0,50 ctv, höjd 2,6 cm, vikt 4,1 g, stift i silver, guldlödningar.
LJUSSTAKAR, ett par, sterlingsilver, nyklassicism, Thomas A Scott, Sheffield 1907, höjd 32,5 cm, fylld botten, ena manschetten med lagning samt bristning, mindre bucklor på fot, mindre spricka på ena stammen, lagning på ena stammen.
RING, 14K vitguld, ovalslipad blå safir ca 1,00 ct, 4 gammal- och 16 åttkantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-P, stl 16,25 mm, vikt 6,6 g, en åttkantslipad diamant med natural på krona.
RING, 18 vitguld, prinsesslipad diamant 1,94 ct, TW(F)/VS2, HRD-certifikat 180000138522, 17 briljantslipade diamanter ca 2,90 ctv, ca TW-TCa(F-K)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 4,9 g, viss porositet i guldet, en briljantslipad diamant med nagg på rondisten.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 3,20 ctv, ca TW-TCa(F-K)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 3,9 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade South Seapärlor ca 13,7 mm, 28 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS-SI, höjd 3 cm, vikt 11,4 g, huggies, löstagbara pärlor.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, ca 360 briljantslipade diamanter ca 6,00 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, 2 rubiner ca 3,30 ctv, 2 safirer ca 2,30 ctv, ledade, Rom, Italien, vikt 28,1 g, stift/clips, rubiner med inneslutningar och sprickor, etui från Zannetti.
CLAES GIERTTA, ring, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 0,97 ct, ca TCr(I)/SI2, 1 antik- och 3 briljantslipade diamanter 0,24 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-P, Stockholm 1972, stl 15 mm, vikt 9,6 g. (d)
ÖRHÄNGEN, platina, 2 odlade pärlor, 112 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-Cr/VS-P, höjd 5 cm, vikt 15,3 g, skruvstift.