161 - 180 av 214
1...891011 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 24 november 2018

Klubbad för

RING, 14K guld/platina, ovalslipad blå safir ca 0,70 ct, 28 gammal- åttkant- och rosenslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-Cr(F-J)/VS-P, Art Deco, stl 17,75 mm, vikt 4,6 g, senare ringskena, flera diamanter med skador, safiren något lös i sin fattning.

8 100 kr

Utrop: 4 500 kr

PÄRLCOLLIER, odlade South Seapärlor ca 11,5-15,5 mm, distanser i 18K guld, 72 briljantslipade diamanter ca 7,20 ctv, ca TW/VS, lås i 18K guld, längd 44 cm, 24 diamanter med nagg samt skador.

Utrop: 104 000 kr

ARMBAND, platina, 145 äldre briljantslipade diamanter ca 6,00 ctv, ca TW-Cr(G-J)/SI-P, Art Deco, Ryska stämplar, bredd 1,2 cm, längd 19 cm, vikt 37,2 g, låstunga är av 14K guld, några diamanter är skadade.

Utrop: 84 000 kr

RING, platina, ovalslipad peridot ca 4,95 ct, 2 triangulärt och 10 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW(F-G)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 7,7 g, ena triangulärt slipade diamanten har en liten skada i ena hörnet.

Utrop: 9 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,92 ctv, Light Brown-Fancy Brown/VS-SI, Rolf Karlsson, Stockholm, längd 5,3 cm, vikt 10,3 g, ena diamanten har litet nagg på kuletten.

Utrop: 7 200 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 2,16 ctv, ca TW-TCr(F-I)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,9 g.

Utrop: 35 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 2,00 ct, ca Ca(M)/SI2, Helsingborg 1977, stl 15,5 mm, vikt 4,1 g, diamanten är skadad och naggad vid rondist.

24 000 kr

Utrop: 27 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 0,70 ct, ca TW(G)/VVS2, 76 äldre briljant- åttkant- och baguettslipade diamanter ca 2,80 ctv, ca TW-W(F-H)/VVS-VS, 1900-talets mitt, fjädrade länkar, längd 18-20 cm, vikt 12,0 g, två åttkantslipade diamanter med skador, etui.

Utrop: 53 000 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld, 6 rubiner 0,60 ctv, rosenslipade diamanter, höjd 3 cm, vikt 2,7 g, några diamanter med nagg och skador.

11 000 kr

Utrop: 12 400 kr

ÖRHÄNGEN, platina, 2 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TCr(I)/VS-SI, 2 briljant-, 2 åttkant- och 16 rosenslipade diamanter ca 0,50 ctv, höjd 2,6 cm, vikt 4,1 g, stift i silver, guldlödningar.

Utrop: 86 000 kr

Ädelstenar Safirer

BLÅ SAFIR, 11,78 ct, kuddformad blandslipning, 13,55x9,87x9,42 mm.

61 000 kr

Utrop: 20 000 kr

LJUSSTAKAR, ett par, sterlingsilver, nyklassicism, Thomas A Scott, Sheffield 1907, höjd 32,5 cm, fylld botten, ena manschetten med lagning samt bristning, mindre bucklor på fot, mindre spricka på ena stammen, lagning på ena stammen.

Utrop: 11 400 kr

RING, 14K vitguld, ovalslipad blå safir ca 1,00 ct, 4 gammal- och 16 åttkantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-P, stl 16,25 mm, vikt 6,6 g, en åttkantslipad diamant med natural på krona.

Utrop: 6 600 kr

RING, 18 vitguld, prinsesslipad diamant 1,94 ct, TW(F)/VS2, HRD-certifikat 180000138522, 17 briljantslipade diamanter ca 2,90 ctv, ca TW-TCa(F-K)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 4,9 g, viss porositet i guldet, en briljantslipad diamant med nagg på rondisten.

Utrop: 148 000 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 3,20 ctv, ca TW-TCa(F-K)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 3,9 g.

24 000 kr

Utrop: 27 000 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade South Seapärlor ca 13,7 mm, 28 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS-SI, höjd 3 cm, vikt 11,4 g, huggies, löstagbara pärlor.

Utrop: 14 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, ca 360 briljantslipade diamanter ca 6,00 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, 2 rubiner ca 3,30 ctv, 2 safirer ca 2,30 ctv, ledade, Rom, Italien, vikt 28,1 g, stift/clips, rubiner med inneslutningar och sprickor, etui från Zannetti.

Utrop: 98 000 kr

CLAES GIERTTA, ring, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 0,97 ct, ca TCr(I)/SI2, 1 antik- och 3 briljantslipade diamanter 0,24 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-P, Stockholm 1972, stl 15 mm, vikt 9,6 g. (d)

Utrop: 24 000 kr

ÖRHÄNGEN, platina, 2 odlade pärlor, 112 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-Cr/VS-P, höjd 5 cm, vikt 15,3 g, skruvstift.

Utrop: 28 000 kr

PÄRLCOLLIER, naturliga flodpärlor ca 3,4-9,9 mm, doserade, GCS Certifikat 78173-76, lås i 18K guld med 4 blå safirer ca 0,16 ctv, G. Dahlgren & Co, Malmö 1924, längd 43,5 cm, vikt 21,9 g.

Utrop: 18 000 kr