Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 24 november 2018
CARTIER, örhängen, Trinity, 18K trefärgat guld, 2 briljantslipade diamanter 0,08 ctv, ca TW/VS, höjd 1,4 cm, vikt 3,6 g, stift, originaletui.
CHOPARD, örhängen, Happy Diamonds Icons, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,43 ctv, ca TW/VVS, höjd 11 mm, vikt 8,1 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 6 safirer, 6 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, London, höjd 2,9 cm, vikt 17,8 g, clips.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld, smaragdslipad diamant 3,53 ct, TW(G)/VVS2, GIA certifikat 1142491703, 18 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS, Engelbert,Stockholm, stl 15,75 mm, vikt 3,8 g.
RING, 15K guld, halvpärlor, antikslipade diamanter ca 0,25 ctv, stl 17 mm, vikt 5,5 g, en diamant med nagg vid bordet.
ARMBAND, 14K vitguld, 8 ovalslipade safirer ca 5,5 ctv, 120 briljantslipade diamanter ca 6,80 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 18,5 cm, vikt 21,7 g, två diamanter med nagg på rondisten.
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 4,30 ctv, ca Ca(M)/SI2, stl 16,75 mm, vikt 4 g.
CARMOSÉRING, 14K vitguld, ovalslipad rubin ca 1,50 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 7 g, etui.
ÖRHÄNGEN, platina, 2 droppslipade safirer ca 5,75 ctv, 94 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 4,50 ctv, ca TW-W/VVS-VS, en diamant P, höjd 6,6 cm, vikt 23,5 g, stift/clips i 18K rodierat guld.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, kuddslipad safir ca 2,70 ct, 18 briljant- och 12 trapetslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 6,9 g, etui.
ARMBAND, 18K vitguld, 47 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 18 cm, vikt 18,8 g, etui.
PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade pärlor ca 8-8,25 mm, lås i 18K vitguld, 7 safirer ca 2,00 ctv, 19 briljantslipade diamanter ca 2,25 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 45 cm, vikt 129 g, etui.
AFTONVÄSKA, silver, läder, Jugend, Ryssland, 1908-1926, 24x9 cm, vikt 418,5 g, läder med slitage samt mindre hål.