Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 24 november 2018
Smycken Collier
VAN CLEEF & ARPELS, collier, Magic Alhambra, 18K guld, 16 motiv av onyx samt vit och grå pärlemor, ca 1,4-2,6 cm, refnr JB026329, 2010, längd 110 cm, vikt 67,7 g, originaletui och certifikat.
Smycken Collier
VAN CLEEF & ARPELS, collier, Vintage Alhambra, 18K guld, 10 motiv av vit pärlemor, ca 1,4 cm, längd 44 cm, vikt 22,1 g, originaletui.
Smycken Manschettknappar
TIFFANY & CO., manschettknappar, 18K guld, Signature X, Jean Schlumberger, 1992, stl 13,5x13,5 mm, vikt 14,2 g.
Smycken Ring
VIVIANNA TORUN BÜLOW-HÜBE, ring, sterlingsilver, vit pärlemor och mörkgrön sten, stl 18 mm, vikt 9,3 g. (d)
Smycken Örhängen
VIVIANNA TORUN BÜLOW-HÜBE, örhängen, sterlingsilver, vit pärlemor och mörkgrön sten, stl 17,5x17,0 mm, vikt 6,1 g, stift. (d)
Smycken Collier
LAPPONIA, collier, Triara, 18K guld, spektrolit, design Björn Weckström, Finland 1993, längd 41 cm, vikt 28,5 g.
Smycken Ring
RING, platina, smaragdslipad smaragd ca 1,20 ct, 6 gammalslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TCr-TCa(I-K)/VVS-VS, 6 gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, TW-W(G-H)/VS, stl 15,5 mm, vikt 8,0 g, spricka i ringskena, den mindre av de sex större diamanterna har lite slitage på krona, etui.
Smycken Ring
RING, 18K roséguld, fasettslipad rökkvarts, bruna briljantslipade diamanter ca 4,00 ctv, stl 16,5 mm, vikt 26,2 g.
Smycken Ring
RING, platina, carréslipade rubiner, gammalslipade diamanter ca 0,35 ctv, stl 16,5 mm, vikt 2,9 g, svaga fattningar.
Smycken Ring
RING, 18K guld, 3 ovalslipade blå safirer ca 1,50 ctv, 4 gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-Cr/SI, stl 17 mm, vikt 3,6 g, 2 diamanter skadade.
Smycken Enstensring
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 4,20 ct, ca Ca(M)/VVS2, Owen & Larsson Co, Stockholm 1945, stl 18 mm, vikt 4,1 g, liten skada på rondisten.
Smycken Collier
CARTIER, collier, Amulette de Cartier, XS modell, 18K guld, pärlemor, briljantslipad diamant 0,02 ctv, längd 38-41 cm vikt 3,2 g, originaletui.
Smycken Hänge med kedja
CARTIER, hänge/kedja, Trinity, 18K trefärgat guld, 5 briljantslipade diamanter 0,06 ctv, ca TW/VS, längd 41 cm, vikt 9,2 g, originaletui.
Smycken Enstensring
ENSTENSRING, 14K guld/vitguld, gammalslipad diamant ca 5,30 ct, ca Light Yellow(Q-R)/VS, stl 19,25 mm, vikt 5,8 g, diamanten har några nagg vid rondisten och små repor på några fasetter, etui.
Smycken Enstensring
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,50 ct, ca TCr(I)/P1, stl 17,25 mm, vikt 2,9 g, inverterade naturaler vid rondist, inneslutningar når ytan.
Smycken Örhängen
BVLGARI, örhängen, Parantesi, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 1,24 ctv, ca TW/VS, ca 1990-tal, höjd 2,7 cm, vikt 43,8 g, stift/clips, originaletui.
Smycken Örhängen
BVLGARI, örhängen, 18K vitguld, droppformade blå topaser, 18 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/VS, höjd 5,2 cm, vikt 17,4 g, stift, originaletui.