Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 24 november 2018
ÖRHÄNGEN, 18K guld, ovalslipade gula, rosa och blå safirer ca 12,5 ctv, 144 briljantslipade diamanter ca 14,00 ctv, ca TW/VVS-VS, höjd 4,7 cm, vikt 46,6 g, clips, etui.
ALLIANSRING, platina, 14 baguetteslipade diamanter ca 2,80 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, fransk stämpel, stl 15,25 mm, vikt 4,9 g.
RING, 14K guld/silver, blå safir ca 2,30 ct, 8 gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, stl 19,75 mm, vikt 3,7 g, safir med något slitna fasettkanter, 2 diamanter med mindre nagg.
SYSKONRING, 18K guld, blå safir ca 1,00 ct, gammalslipad diamant ca 1,00 ct, ca TW(F)/SI1, stl 16,75 mm, vikt 2,5 g.
ARMRING, 14K guld, 11 blå safirer ca 2,00 ctv, antikslipade diamanter ca 2,10 ctv, ca W-Cr/VS-SI, 6,5x5 cm, vikt 20,5 g, några diamanter med nagg, mindre buckla på insidan av skenan.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 1,20+1,19 ct, River(E)/SI1-SI2, 2 DPL certifikat 40245001 samt 40245002, vikt 2,9 g, stift.
ARMBAND, platina, 17 blå safirer ca 45,00 ctv, 17 baguetteslipade diamanter ca 10,00 ctv, ca W(H)/VS-SI, längd 17 cm, vikt 43,9 g.
TENNISARMBAND, platina, 38 briljantslipade diamanter ca 10,00 ctv, ca TW-W(F-H)/SI, längd 18 cm, vikt 20,2 g, flertalet diamanter med nagg/naturaler på kuletterna, ett fåtal diamanter med nagg på kronan.
RING, platina, gammalslipad diamant ca 0,70 ct, ca TCr(I)/P, blå safirer, Art Deco, stl 17,5 mm, vikt 4,0 g.
ARMBAND, platina, 154 briljantslipade diamanter ca 10,00 ctv, ca W(H)/VS, längd 17 cm, vikt 39,2 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 rubiner ca 0,85 ctv, 20 briljantslipade diamanter ca 0,45 ct ca TW-Cr/VS-P, vikt 2,1 g, stift.
BROSCH, 14K guld, 10 antikslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca W-TCa/VS-P, horn och hästsko, längd 4 cm, vikt 4,9 g, senare nål, några diamanter med nagg.
ATELIER BORGILA, brosch, 18K guld, rubiner, smaragder, safirer och rosenslipad diamant, Stockholm 1952, höjd 5,8 cm, vikt 12,2 g, två stenar med skada.
COLLIER, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VS, 13x13 cm, vikt 26,0 g.
REY URBAN, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW/VVS-VS, signerad, Stockholm 1973, stl 18,25 mm, vikt 6,6 g, originaletui. (d)
Silver Kaffeservis
VERA FERNGREN, kaffeservis, 3 delar, silver, trähandtag, kaffekanna, sockerskål, gräddkanna, signerade, GAB, Stockholm 1963, kaffekannans höjd 21 cm, vikt 1031,9.
CARTIER, ring, 18K guld, 2 cabochonslipade smaragder, 102 briljantslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca TW/VVS, refnr 603151, stl 16,5 mm, vikt 7,1 g.