141 - 160 av 214
1...789...11 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 24 november 2018

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K guld, ovalslipade gula, rosa och blå safirer ca 12,5 ctv, 144 briljantslipade diamanter ca 14,00 ctv, ca TW/VVS-VS, höjd 4,7 cm, vikt 46,6 g, clips, etui.

120 000 kr

Utrop: 130 000 kr

ALLIANSRING, platina, 14 baguetteslipade diamanter ca 2,80 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, fransk stämpel, stl 15,25 mm, vikt 4,9 g.

Utrop: 31 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, odlade grå och vita pärlor, längd 18 cm, vikt 73,1 g.

Utrop: 38 000 kr

RING, 14K guld/silver, blå safir ca 2,30 ct, 8 gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, stl 19,75 mm, vikt 3,7 g, safir med något slitna fasettkanter, 2 diamanter med mindre nagg.

Utrop: 13 200 kr

SYSKONRING, 18K guld, blå safir ca 1,00 ct, gammalslipad diamant ca 1,00 ct, ca TW(F)/SI1, stl 16,75 mm, vikt 2,5 g.

Utrop: 49 000 kr

ARMRING, 14K guld, 11 blå safirer ca 2,00 ctv, antikslipade diamanter ca 2,10 ctv, ca W-Cr/VS-SI, 6,5x5 cm, vikt 20,5 g, några diamanter med nagg, mindre buckla på insidan av skenan.

Utrop: 50 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 1,20+1,19 ct, River(E)/SI1-SI2, 2 DPL certifikat 40245001 samt 40245002, vikt 2,9 g, stift.

Utrop: 110 000 kr

ARMBAND, platina, 17 blå safirer ca 45,00 ctv, 17 baguetteslipade diamanter ca 10,00 ctv, ca W(H)/VS-SI, längd 17 cm, vikt 43,9 g.

Utrop: 265 000 kr

TENNISARMBAND, platina, 38 briljantslipade diamanter ca 10,00 ctv, ca TW-W(F-H)/SI, längd 18 cm, vikt 20,2 g, flertalet diamanter med nagg/naturaler på kuletterna, ett fåtal diamanter med nagg på kronan.

Utrop: 120 000 kr

RING, platina, gammalslipad diamant ca 0,70 ct, ca TCr(I)/P, blå safirer, Art Deco, stl 17,5 mm, vikt 4,0 g.

Utrop: 26 000 kr

ARMBAND, platina, 154 briljantslipade diamanter ca 10,00 ctv, ca W(H)/VS, längd 17 cm, vikt 39,2 g.

Utrop: 86 000 kr

CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 rubiner ca 0,85 ctv, 20 briljantslipade diamanter ca 0,45 ct ca TW-Cr/VS-P, vikt 2,1 g, stift.

Utrop: 12 000 kr

BROSCH, 14K guld, 10 antikslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca W-TCa/VS-P, horn och hästsko, längd 4 cm, vikt 4,9 g, senare nål, några diamanter med nagg.

4 800 kr

Utrop: 5 400 kr

BENT KNUDSEN, brosch, 18K guld, Danmark, ca 1960-tal, längd 6,7 cm, vikt 15,4 g.

Utrop: 5 000 kr

ATELIER BORGILA, brosch, 18K guld, rubiner, smaragder, safirer och rosenslipad diamant, Stockholm 1952, höjd 5,8 cm, vikt 12,2 g, två stenar med skada.

6 300 kr

Utrop: 4 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VS, 13x13 cm, vikt 26,0 g.

Utrop: 20 000 kr

REY URBAN, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW/VVS-VS, signerad, Stockholm 1973, stl 18,25 mm, vikt 6,6 g, originaletui. (d)

22 000 kr

Utrop: 16 000 kr

Silver Kaffeservis

VERA FERNGREN, kaffeservis, 3 delar, silver, trähandtag, kaffekanna, sockerskål, gräddkanna, signerade, GAB, Stockholm 1963, kaffekannans höjd 21 cm, vikt 1031,9.

5 000 kr

Utrop: 6 000 kr

CARTIER, ring, 18K guld, 2 cabochonslipade smaragder, 102 briljantslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca TW/VVS, refnr 603151, stl 16,5 mm, vikt 7,1 g.

Utrop: 58 000 kr

CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovala safirer, ca 1,00 ctv, 24 gammalslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca W-Cr/VS-P, vikt 3,5 g, krokar med stopp, 2 diamanter skadade.

Utrop: 18 000 kr