Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 24 november 2018
BROSCH, silver/14K guld, rosenslipade diamanter, antik, diameter 2 cm, vikt 5,1 g, slitna fattningar.
BROSCH, 14K guld, glas, hårgömma, antik, diameter 3,8 cm, vikt 12,7 g, nål i metall, etui.
KUTCHINSKY, örhängen, 18K guld, baguetteslipade rubiner ca 4,40 ctv, 2 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, 56 briljantslipade diamanter ca 2,36 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, 1960-tal, diameter 2,3 cm, vikt 23,3 g, stift/clips, en mindre diamant med skada, originaletui.
MELLERIO, armband, 18K guld, malakit, Frankrike, ca 1970, längd 18,5 cm, vikt 91,7 g.
BROSCH, platina/18K guld, gammalslipad diamant ca 0,65 ct, ca TCr/VS, äldre briljant-, åttkant- och rosenslipade diamanter ca 1,00 ctv, droppformad sötvattenspärla ca 11x9 mm, antik, höjd 4 cm, vikt 8,9 g, möjligen senare pärla.
ÖRHÄNGEN, silver, delvis förgyllt, agat och onyx, flugor, höjd 6,2 cm, vikt 11,9 g, krokar.
BROSCH, silver/14K guld, hjärtslipade månstenar, rosenslipade diamanter, Frankrike, omkring 1900, stl 2,3 x 2,1 cm, vikt 4,4 g, etui.
BROSCH/HÄNGE, 15K guld, hjärtslipade ametister, orientaliska pärlor, höjd 3,2 cm, vikt 6,9 g.
ARMBAND, 18K guld, genombrutet, längd 19 cm, vikt 42,5 g, mindre bucklor, en länkdel med mindre skada.
RING, 18K guld, 128 briljantslipade diamanter 0,95 ctv, ca W/VS-SI, 130 svarta diamanter 1,10 ctv, stl 17,25 mm, vikt 12,4 g.
COLLIER, platina, navette-, äldre briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,15 ctv, ca W(H)/VS-SI, orientalisk pärla, 1920-tal, längd 40 cm, vikt 7,2 g, lås i silver, etui.
ARMBAND, 18K guld, smaragd, 2 rubiner, 2 pärlor, ledat, orm, längd 18 cm, vikt 6,3 g, senare tunga till låset.
CLAES GIERTTA, ring, 18K guld, bergkristall, Stockholm 1968, stl 17,25 mm, vikt 19 g, kula i ringskenan, nagg . (d)
CARTIER, ring, 18K guld, 40 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VVS, stl 16,25 mm, vikt 4,9 g.
ASPREY, ring, 18K guld, delvis rodinerat, briljantslipade diamanter ca 1,65 ctv, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 12,8 g, en diamant med skada.
ARMRING, 18K vitguld, 147 prinsesslipade diamanter 1,94 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, öppningsbart, England, London, 5,5x6 cm, vikt 16,4 g.
RING, 18K guld, delvis rodierat, 10 prinsesslipade safirer ca 1,67 ctv, 28 prinsesslipade diamanter ca 1,45 ctv, ca TW-W/VS-P, stl 18 mm, vikt 10,9 g.
RING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS , 8 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-Cr/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,2 g.