Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 24 november 2018
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 4 cabochonslipade smaragder, 38 briljantslipade diamanter ca 2,60 ctv, ca TW/VVS, höjd 2,5 cm, vikt 21,5 g, stift/clips.
STELT ARMBAND, 18K guld, 108 briljantslipade diamanter ca 3,09 ctv, ca TW/VVS, 5,8x5 cm, vikt 55 g, en diamant saknas.
STELT ARMBAND, 18K tvåfärgat guld, baguette- och fantasislipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW/VVS-VS, bredd 25 mm, stl 6,0x5,2 cm, vikt 70,9 g, bucklor.
RING, 18K tvåfärgat guld, prinsesslipad diamant ca 0,17 ct, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 10,5 g, mindre buckla.
HÄNGE/KEDJA, silver/18K guld, gammalslipad diamant ca 0,60 ct, ca TCr(I)/VS, gammalslipade diamanter ca 1,10 ctv, rubiner, safirer och smaragder, fjärilen går att montera på ett diadem, längd 50 cm, vikt 9,3 g, den större diamanten med natural, svaga fattningar.
CARMOSÉRING, 18K guld, safir ca 6,80 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca W-Cr/SI, stl 17,5 mm, vikt 8,9 g.
GUSTAF MÖLLENBORG, armring, orm, 18K guld, emalj, turkos, antik, Stockholm 1843, diameter 5,7 cm, vikt 27,6 g, säkerhetskedja, mindre emaljskador.
RING, 18K vitguld, ovalslipad rubin ca 1,20 ct, 16 navett- och briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,0 g.
BERND JANUSCH, collier, sterlingsilver/18K guld, signerad, Stockholm 1996, diameter ca 13,3 cm, vikt 75,9 g. (d)
ATELIER AJOUR, pärlcollier 3-radigt, odlade pärlor, ca 8-8,5 mm, lås i 18K vitguld, cabochonslipad grön turmalin, 8 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, rosenslipade diamanter, Stockholm 1962, längd 55 cm.
MAUBOUSSIN, örhängen, 18K guld, svart emalj, briljantslipade diamanter ca 4,00 ctv, ca River-TW/VVS-VS, refnr P24475, 1960/70-tal, diameter 3 cm, vikt 22,7 g.
ARMBAND, platina, rubiner ca 1,50 ctv, briljantslipade diamanter ca 5,50 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, längd 18 cm, vikt 41,4 g, en diamant och en rubin är skadade, etui.
BROSCH, platina, åttkantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-W/VS-P, längd 3,7 cm, vikt 7,2 g.
COLLIER, 18K vitguld, 271 briljant- och navettslipade diamanter ca 9,00 ctv, ca TW-TCr/VS-P, längd 41 cm, vikt 11,8 g.
BROSCH, 14K guld/silver, rosenslipade diamanter, rubiner, påfågel, 3,5x3 cm, vikt 11,8 g, några diamanter med nagg samt skador.
MARTIN ÖHMAN, spegellampetter, silver, hamrad yta, signerade, Halmstad 1989, höjd 28 cm, vikt 523,2 g. (d)