81 - 100 av 214
1...456...11 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 24 november 2018

Klubbad för

Silver Etui

CARTIER, etui, sterlingsilver/14K guld, 6 carréslipade safirer, numrerad 3570 och 1043, höjd 1,8 cm, 8,5x6 cm, vikt 87,1 g, några minimala bucklor.

Utrop: 11 400 kr

PÄRLCOLLIER, 27 odlade South Seapärlor ca 14-17,25 mm, lås i 18K vitguld, vita safirer, längd 45 cm, vikt 146 g.

Utrop: 40 000 kr

RING, 18K vitguld, 122 briljantslipade diamanter ca 3,30 ctv, ca W-Cr/P, stl 16,5+ mm, vikt 9,7 g.

19 000 kr

Utrop: 21 000 kr

RING, 18K guld, gul ovalslipad safir ca 1,00 ct, 2 ovalslipade rosa safirer ca 2,00 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 5,9 g.

Utrop: 13 200 kr

PARFYMFLAKONG, förgyllt silver, slipat kristallglas, jakthorn, Frankrike, troligen Paris, 1800-tal, längd 6,5 cm, förgyllning med visst slitage, originaletui.

2 900 kr

Utrop: 3 200 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 43 ovalslipade safirer ca 26,80 ctv, 86 briljantslipade diamanter ca 1,53 ctv, ca W-Ca/VS-P, längd 18,5 cm, vikt 26,9 g.

Utrop: 70 000 kr

Silver Fat

W.A. BOLIN, fat, alabaster, silver, Stockholm 1957, diameter 20 cm, några nagg på fotringen och vid mynning.

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, kuddslipad smaragd ca 2,58 ct, 50 briljantslipade diamanter ca 0,77 ctv, ca TCr-TCa/VS-P, stl 16,75 mm, vikt 4,3 g.

Utrop: 19 000 kr

RING, 18K roséguld, ovalslipad rosa turmalin ca 3,91 ct, 23 rubiner ca 2,14 ctv, 15 rosa safirer ca 1,24 ctv, 11 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 7,3 g.

11 600 kr

Utrop: 13 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, 80 briljantslipade diamanter ca 2,80 ctv, ca TW(F-G)/VS-SI, längd 123 cm, vikt 17,5 g.

Utrop: 34 000 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, odlade Tahitipärlor ca 15 mm, briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW-W(G-H)/P1, vikt 12,4 g, stift.

Utrop: 13 000 kr

RING, platina, briljantslipad diamant 1,52 ct, TW(F)/VVS2, HRD försegling 1600008601, 12 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca River-TW/VVS, Juvelia butik AB, Stockholm, stl 16,5 mm, vikt 7,8 g, graverad.

BROSCH, silver/14K guld, blå safir ca 1,20 ct, gammal- och rosenslipade diamanter, 5,5x4,0 cm, vikt 10,8 g, saknar flera rosenslipade diamanter runt safiren, flera diamanter med nagg, safiren med nagg på rondist, slitna fattningar.

8 600 kr

Utrop: 4 000 kr

GEORG JENSEN, armring, Moonlight Grapes,18K roséguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,02 ctv, ca TW/VS, stl M (15,5 cm), vikt 8,5 g, originaletui.

7 800 kr

Utrop: 8 500 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade Tahitipärlor ca 14,3-14,6 mm, briljantslipade diamanter ca 2,19 ctv, ca TW(G)/VVS, Ulf Byström, Stockholm, vikt 14,6 g, stift, originaletui.

100 000 kr

Utrop: 110 000 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad obehandlad rubin ca 5,23 ct, certifikat från Gemmological Certification Services 79180-67, 8 triangulärt slipade diamanter ca 1,17 ctv, ca TW(F)/VS, stl 17 mm, vikt 10,1 g, rubinen med två mindre nagg.

Utrop: 280 000 kr

ARMBAND, platina, 44 obehandlade rubiner ca 23,0 ctv, certifikat från Gemmological Certifcation Services 79180-68, 132 briljantslipade diamanter ca 5,30 ctv, ca TW/VVS, längd 17,5 cm, vikt 35,9 g.

Utrop: 120 000 kr

Ädelstenar Safirer

SAFIR, ovalslipad, 9,08 ct, obehandlad padparadscha, certifikat från Gemmological Certification Services 79180-66.

114 000 kr

Utrop: 68 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 87 briljantslipade diamanter ca 2,50 ct ca TW/VVS, höjd 6,8 cm, vikt 60,3 g, stift/clips.

20 500 kr

Utrop: 20 000 kr

BROSCH, platina/18K guld, 12 carréslipade blå safirer, 13 äldre slipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-Ca/SI-P, längd 7,3 cm, vikt 5,0 g, diamanterna har nagg.

4 700 kr

Utrop: 3 000 kr