Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 24 november 2018
GUSTAF MÖLLENBORG, brosch, 18K guld, snidat porträtt i ametist, emalj, 1800-talets mitt, stl 3,8x2,3 cm, vikt 9,3 g, nålen är ej i guld, skador på emalj, ametist med inneslutningar som når ytan.
CARTIER, armband, Love Bracelet, 18K guld, refnr FE6509, stl 17, vikt 31,5 g, repor, originaletui, saknar skruvmejsel.
Visa varaSmycken Enstensring
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 2,52 ct, ca W(H)/VS2, Stockholm 1994, stl 17,5 mm, vikt 13,5 g, slitna klor.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TW(G)/VVS2, 36 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/VS, Guldsmeden Manuel, Stockholm, stl 19 mm, vikt 9,5 g.
DIAMANTER, 2 st, briljantslipade, 1,88 ctv, River-TW(E-F)/VS2, ena diamanten med natural på rondist.
RING, 18K guld/vitguld, smaragd ca 1,15 ct, 32 briljant- och navetteslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca W-Cr/VS-SI1, stl 17,25 mm, vikt 5,7 g, mindre nagg på smaragden och två briljant- och två navetteslipade diamanter skadade.
VAN GOGH, stelt armband, 18K guld, smaragder, rubiner, safirer, 21 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, TW-W/VS-SI, 1960-tal, 5,7x4,7 cm, vikt 57,8 g.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, gammalslipad diamant ca 1,75 ct, ca TCa(L)/VS2, stl 18,75 mm, vikt 12,7 g.
RING, platina, gammalslipad diamant ca 4,50 ct, ca TCa(K)/VS2, 20 gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, onyxer, stl 18,5 mm, vikt 6,2 g, mittstenen har stort nagg vid rondist, saknar en onyx, flera sidostenar med nagg, slitna klor
W.A. BOLIN, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 3,14 ct, ca TCa(L)/VS2, stl 17 mm, vikt 5,9 g.
PER OLOF BÄCKSTRÖM, ljusstakar, ett par, silver, lyrmodell, Empir, Gävle 1830, höjd 15,5 cm, vikt 389,7 g, fylld botten.
RING, 18K vitguld, 43 briljantslipade diamanter ca 3,50 ctv, ca Ca-LY/SI-P, stl 18,75 mm, vikt 9,8 g, några diamanter är skadade.
PIAGET, collier, Piaget Possession, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,14 ctv, ca TW/VS, refnr G37P2290, vikt 46,9 g, certifikat, originaletui.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, delvis rodierat, briljant- och rosenslipade diamanter 3,75 ctv, ca W-CR/SI-P, frostad kvarts, höjd 7,5 cm, vikt 17,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppslipade koraller, briljant- och droppslipade diamanter ca 3,71 ctv, ca Cr-TCa/VS-SI, höjd 6,5 cm, vikt 13,8 g, stift.
C G HALLBERG, vinkanna, silver, slipat kristallglas, Stockholm 1893, höjd 29 cm, vikt 1077,3 g, nagg på glaset.
BJÖRN JÄGERSTIG, ring, Adam och Eva, 18K guld, cabochonslipad safir och rubin, Sculptura, Stockholm, stl 16,75 mm, vikt 9,5 g. (d)
OLE LYNGGAARD, örhänge, Snake, 18K guld, 256 briljantslipade diamanter ca 1,12 ctv, TW/VS, höjd 5 cm, stift, PÅHÄNG, 2 st, 18k guld, droppslipad topas och rosenkvarts, dustbag och originaletui.