Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 24 november 2018
RING, platina, 5 gammal- och 18 åttkantslipade diamanter ca 0,95 ctv, ca TW-W/VS-SI, 6 mindre rubiner, Art Deco, Hovjuvelerare Carlman, Stockholm 1937, stl 16,5 cm, vikt 5,3 g, svaga fattningar.
BROSCH/HÄNGE, silver/18K guld, gammalslipade diamanter ca 2,96 ctv, antik, K Andersson Stockholm, höjd 6,2 cm, vikt 15,4 g, en diamant är skadad, originaletui.
BROSCH, 18K guld, lapis lazuli, briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW/VVS, 5,5x5 cm, vikt 37,7 g.
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 2,35 ct, ca TW(G)/SI1, stl 20 mm, vikt 17 g.
BROSCH, 18K vitguld, Tahitipärla, briljantslipade diamanter 0,22 ctv, TW/VS, spindel, Gunnar Fahlström 2001, höjd 5 cm, vikt 11,7 g, ej signerad, originaletui.
HÄNGE, 18K vitguld/guld, smaragd ca 21,4 ct, 34 briljant-, navette och baguetteslipade diamanter ca 3,05 ctv, TW/VS, Juvelateljén, Göteborg 1989, stl 2,9x2,9 cm, vikt 18,3 g. KEDJA, 18K vitguld, ankarlänk, längd 40 cm, vikt 6,0 g. PÄRLCOLLIER, 2-radig, odlade saltvattenspärlor, ca 7,0-8,0 mm, längd 41 cm. LÅSDEL, 18K vitguld, vikt 4,3 g, hänget kan monteras om så att det kan användas som brosch.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, droppslipad smaragd ca 1,75 ct, 38 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS, längd 42-45 cm, vikt 6,4 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,07 ct, ca TCa(K)/VS1, längd 42 cm, vikt 12,4 g.
COLLIER, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,31 ctv, ca TW/VS, längd 43 cm, vikt 122,2 g.
GEORG JENSEN, hänge/kedja, nr 328, sterlingsilver, design Nanna & Jorgen Ditzel, ca 1955, längd 65 cm, vikt 33 g, originalpåse.
RING, 18K vitguld, 4 navetteslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW(G)/VS, blå safirer ca 3,00 ctv, stl 17,25 mm, vikt 6,3 g.
SIGURD PERSSON, skål, sterlingsilver, något oval, fotring, Stockholm 1968, höjd 11,5 cm, diameter 14,5-15 cm, vikt 538 g, mindre hack på kanten samt små repor. (d)
ÖRHÄNGEN, 18K guld/platina, droppformade koraller, 4 buttonformade pärlor, 4 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W-Cr/SI-P, längd 8,5 cm, vikt 17,8 g, krokar.
COLLIER, briloletteslipade safirer ca 543,60 ct, lås i 9K guld, 92 åttkantslipade diamanter ca 0,41 ctv, längd 49 cm, vikt 117 g, etui.
RING, platina, äldre briljantslipad diamant ca 5,00 ct, Cr-TCa(J-K)/SI1, 14 baguetteslipade diamanter ca 1,00 ctv, stl 16,75 mm, vikt 7,4 g, en mindre diamant är skadad.
ARMBAND, platina/18K guld, gammal-, baguette- och åttkantslipade diamanter ca 9,00 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, enstaka P, Frankrike ca 1940-tal, längd 18,5 cm, vikt 77,7 g, några stenar har nagg, ett par stenar är skadade.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 49 briljantslipade diamanter ca 9,00 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 18 cm, vikt 11,6 g.
KARL JOHAN OTTESEN, kandelabrar, ett par, silver, Norge, höjd 27 cm, silvervikt ca 1280 g.
RING, 18K rodierat guld, briljantslipad diamant 4,01 ct, G/VS2, IGI Diamond Report 305825488, 112 briljantslipade diamanter ca 5,75 ctv, ca W/VS, stl 15,25 mm, vikt 15,0 g, två små diamanter skadade.