Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 juli 2018
RING, 18K vitguld, 16 prinsesslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TCr-Cr/SI-P, vikt 3,3 g, svaga fattningar. Storlek 16,5 mm.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, stift, vikt 4,1 g.
RING, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W(H)/VS-SI, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,02 ctv, stl 17,25 mm, vikt 3,8 g, en av de mindre diamanterna med nagg.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, safir, 20 åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, vikt 3,8 g, stift.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, rund fot, svagt konande stam, troligen Tyskland, 1800 tal, höjd 17,5 cm, vikt 326,9 g, mindre bucklor, lagningar.
MOCCASKEDAR, 12 st, silver, genombruten dekor, Svedboms Vetlanda 1960/70-tal, längd 10 cm, vikt 98,8 g, etui.
COLLIER, förgyllt silver, ametister, halvpärlor, längd 42 cm, vikt 22,4 g, saknar en halvpärla.
RING, 18K guld, 10 briljant och prinsesslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 4,0 g.
HÄNGE/BROSCH, 18K rodinerat guld, 2 rubiner, 1 blå safir, 5 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS-SI, medaljong, C G Hallberg och John Petterson, 1945 och 1970, höjd 4,5 cm, vikt 9,7 g.
TRESTENSRING, antik, 18K guld/silver, rosenslipade diamanter, Gustaf Alfred Dahlgren, Malmö 1908, stl 17,5 mm, vikt 3,0 g.