Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 juli 2018
ÖRHÄNGEN, huggies, 18K vitguld, 80 åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W(H)/SI, vikt 3,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 svarta diamanter ca 0,20 ctv, 22 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW-W/VS, vikt 2,3 g, stift, avtagbar halo.
BÄGARE, silver, delvis förgylld, Österrike, Vienna, höjd 9,5 cm, vikt 56,8 g, ojämn botten.
BÄGARE, silver, delvis förgylld, GAB, Stockholm 1901, höjd 15,5 cm, vikt 173,7 g, gravyr, bucklor.
RING, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W(H)/SI, stl 19 mm, vikt 6,7 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/SI, stl 16,5 mm, vikt 4,3 g.
RING, 18K guld, 35 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI, stl 17 mm, vikt 3,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld/guld, 7 briljanter ca 0,20 ctv ca Ca-Light brown + Light Yellow/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 2,0 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TCa(K)/SI2, stl 17 mm, vikt 2,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 3,3 g, diamanten har stora nagg vid rondist.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,18 ct, ca W(H)/VS, stl 15,75 mm, vikt 2,5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ca 6 - 6,5 mm offround, längd 39 cm, lås i 18K guld och odlad sötvattenspärla.
COLLIER, odlade ovala sötvattenspärlor, lapis lazuli, lås mm i gulmetall, längd 46 cm, vikt 78,7 g, ej knutet.
ÖRHÄNGEN, sterling silver, färgad korall, odlad pärla, svarta stenar, cz, vikt 18,9 g, krok, stoppare i plast.
PÄRLCOLLIER, odlade något ovala sötvattenspärlor ca 7,5-8 mm, längd 45 cm, vikt 38,5 g, knutet.
PÄRLCOLLIER, odlade färgade svarta sötvattenspärlor ca 12-13 mm, magnetlås i silver, knutet, längd 49 cm,
BÄGARE, silver, svenska stämplar, 17/1800-tal, höjd 7 cm, vikt 20,6 g, lagningar, bucklor.