Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 juli 2018
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 odlade pärlor, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, vikt 2,5 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 16 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W(H)/SI, stift, vikt 2,5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade ca 3 - 7,5 mm, lås i silver med pärla, längd 65 cm.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,1 g.
ALLIANSRING, 14K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, JT-Gold Oy, Helsingfors 1998, stl 16,25 mm, vikt 2,4 g.
RING, 18K guld, 12 st åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, 3 ovalslipade safirer ca 0,3 ctv, stl 16, vikt 2,5 g.
ARMBAND, fantasilänk, 18K guld, 16 st åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, 8 st safirer ovalslipade ca 2,8 ctv, längd 18,5 cm, vikt 6,8g
ENSTENSRING, 18K guld, äldre briljantslipad diamant ca 0,07 ct, Stockholm 1939, stl 17,25 mm, vikt 1,2 g, stenen med skada.
TRESTENSRING, 18K guld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW/skador, stl 16,5 mm, vikt 5,1 g,gravyr.
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca ca Cr/VS, trasig fattning, vikt 1,7 g,
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, doserade, ca 4,7-8,4 mm, lås i sterlingsilver, längd 43 cm, trätt utan knutar.
COLLIER, färgstenar, odlade grå ovala sötvattenspärlor ca 6,5 mm, lås i silver, längd 45 cm, vikt 42,2 g, ej knutet.
PÄRLCOLLIER, lås i silver, markasiter, 2-radigt, odlade och äkta pärlor, doserade, längd 27 cm, säkerhetskedja.
CARMOSÉRING, 18K guld, syntetisk blå safir ca 1,60 ct, 12 gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TCr/SI-P1, stl 17,5 mm, vikt 2,9 g, svenska stämplar.
RING, 14K guld, 5 gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, TW-TCr/VS- SI, stl 17,5 mm+, vikt 2,7 g, inneslutning som når ytan.
PANDORA, hänge/kedja, sterlingsilver, detalj i 14K guld, längd 59 cm, vikt 15,2 g.
RING, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv ca TW-W(G-H)/VS, stl 19 mm, vikt 2,8 g.